Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Niebo istnieje. Piekło też. Bóg chce nas wszystkich w tym pierwszym, ale niestety nie wszyscy podzielają to pragnienie” – o sprawach ostatecznych w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” pisze Franciszek Kucharczak. „Niektórzy osiągnęli świętość kilka wieków temu, inni przekroczyli bramy niebios niedawno. Wszystkich w Poroninie powitał proboszcz i przeprowadził quiz z życia świętych i błogosławionych, którzy paradowali przez wioskę” – opisuje z kolei Jan Głąbiński.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy” przeczytamy jak dobrze przeżyć żałobę. „Dzisiejszy świat neguje istnienie życia wiecznego i trywializuje śmierć. Czy podobnie udaje się usunąć ze świadomości ludzi żałobę po stracie bliskich?” – z ks. Wojciechem Szychowskim, psychologiem i psychoterapeutą pracującym z osobami po stracie bliskich, rozmawia Irena Świerdzewska.
Niedziela
Na pytanie, czy zmarli mogą się z nami kontaktować i domagać się czegoś od żyjących, odpowiada o. Zdzisław Kijas, franciszkanin, profesor teologii. „Śmierć dotyczy ciała człowieka, jego materialnej części, lecz nie jego części duchowej, czyli owego centrum samoświadomości i pamięci, zwanego duszą. Ona żyje nadal” – tłumaczy rozmówca Katarzyny Woynarowskiej.
Przewodnik Katolicki
„Mówienie o „świętym Kościele” coraz częściej budzi zgorszenie, zwłaszcza w obliczu win i zaniedbań. Ale „być świętym” nie oznacza wcale moralnej doskonałości. Wszyscy ochrzczeni jesteśmy święci” – pisze Monika Białkowska. „Kiedy Jezus wzywał nas, żebyśmy byli święci, doskonale wiedział, że nadal pozostaniemy słabi. Kiedy Paweł zwracał się do świętych w pierwszych chrześcijańskich gminach, jednocześnie rugał ich za najróżniejsze przewinienia” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
Po dłuższej przerwie możemy przeczytać wstępniak ks. Adama Bonieckiego. „Wszystkich Świętych jest świętem ludzi zbawionych, ale nie kanonizowanych. Jest ich oczywiście więcej i są nie mniej ważni, a może czasem ważniejsi od tych publicznie uznanych i ogłoszonych” – pisze redaktor senior. „Trwający już drugi miesiąc protest irańskiej młodzieży przeciw porządkom teokratycznego państwa nie ma przywódcy. Ma za to pieśń – hymn, a zarazem litanię tęsknot, żalów i skarg” – pisze z kolei Wojciech Jagielski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |