przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o tym, co znaczy wierzyć w Kościół. „Wiara w Kościół jest częścią katolickiego Credo. Jednak nieraz mają z nią problem nawet ci, którzy uważają się za wierzących w Boga” – pisze Jakub Jałowiczor. Franciszek Kucharczak pisze z kolei o modernizmie. „Słowo ‘modernizm’ odżyło po wielu latach zapomnienia. W niektórych kręgach katolickich, szczególnie aktywnych w sieci, mianem modernistów określa się dziś zarówno ludzi, którzy są na bakier z nauczaniem Kościoła, jak i tych, którzy są Kościołowi wierni. Jeśli więc na przykład uznajesz obowiązujące postanowienia Soboru Watykańskiego II i przyjmujesz decyzje papieża, to dla nich jesteś modernistą” – czytamy.

Idziemy

„Ukochany święty dzieci, kojarzonym z wymarzonymi prezentami pod choinką, miał pod swoją pieczą żeglarzy, piekarzy i ludzi wielu innych profesji. Ma także rolę ekumeniczną” – zauważa w najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” Irena Świerdzewska. „W oczekiwaniu na Boga, który dla nas stał się Człowiekiem, nie ulegajmy zobojętnieniu na cierpienie drugiego człowieka. Wspierając Kościół na Wschodzie, a teraz szczególnie na Ukrainie, pomagamy nie tylko katolikom, ale i wszystkim tym, którzy tego potrzebują” – przypomina z kolei ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” podejmowany jest temat tego, w jaki sposób rozmawiać z dzieckiem o Bogu. „Chodzi o to, żeby przekazać dzieciom z entuzjazmem optymistyczną nowinę: Bóg to wierny, kochający, sprawdzony i oddany Przyjaciel. Nigdy cię nie opuści, nawet wtedy, kiedy sam Go zdradzisz, stanie w twojej obronie” – pisze Małgorzata Nawrocka.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy rozmowę z abp. Adrianem Galbasem. „Nie ma Kościoła bez świeckich. Oni są tak samo ważną częścią Ludu Bożego jak duchowni i zakonnicy. I absolutnie nie można powiedzieć, że nie mają powołania. Sobór Watykański II mówi o tym w czwartym rozdziale konstytucji o Kościele Lumen Gentium, który w całości jest poświęcony powołaniu i misji świeckich. Owszem, jest tam mowa o tym, że świecki to ktoś, kto nie jest biskupem, księdzem ani zakonnikiem, ale zaraz potem Sobór mówi, kim świecki jest: tym, kto zajmując się sprawami świeckimi, robi to „po myśli Bożej”. I dodaje, że świeccy, żyjąc w świecie, przyczyniają się – jakby od wewnątrz – do jego uświęcenia, niczym zaczyn w cieście. Jest to więc powołanie jasne i piękne” – mówi arcybiskup.

Tygodnik Powszechny

„Dlaczego ludzie formalnie lub nieformalnie odchodzą z Kościoła? Nie widzę bowiem zasadniczej różnicy między tymi, którzy składają akt apostazji, a tymi, którzy tylko przynależą do Kościoła, bo zostali w nim ochrzczeni i na tym ich kościelna przygoda się skończyła. Powodów odejść jest pewnie tyle, ilu tych, którzy decydują się na taki krok” – pisze Dariusz Piórkowski SJ. W tym numerze „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy też rozmowę ze Zbigniewem Nosowskim. „W zawaleniu się konstrukcji też jest nadzieja: wtedy nie chodzi już o ładniejszy tynk, ale zbudowanie czegoś od nowa, od fundamentów” – mówi redaktor naczelny „Więzi”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze