przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” o roli kard. Karola Wojtyły w walce z przestępstwem pedofilii duchownych mówi Tomasz Krzyżak. Czy kardynał Karol Wojtyła jako arcybiskup krakowski zachował się jak trzeba w sprawach duchownych dopuszczających się przestępstw pedofilii? „Według obecnego stanu wiedzy, którą czerpiemy z zachowanych w IPN akt śledztw prowadzonych przeciwko księżom dopuszczających się takich przestępstw, możemy powiedzieć, że w jednym przypadku na pewno podjął zdecydowane działania, w innym zaś – można mieć pewne wątpliwości co do procesu decyzyjnego. Ale uzyskaniu pełnego obrazu pomogłoby dopiero rzetelne przebadanie archiwów kościelnych” – mówi dziennikarz.

Idziemy

„Kiedyś pojedynczy człowiek mógł podejmować wielkie i ważne decyzje, czy to w skali państwa, czy też w biznesie. Wydawałoby się, że te czasy już minęły, a dziś decydują raczej zespoły. Od czasu do czasu okazuje się, że jest inaczej. W wielkim biznesie może zamieszać taki milioner, jak Elon Musk”. Tej ekscentrycznej postaci przygląda się Piotr Kościński.

Niedziela

„Wobec coraz częściej pojawiającej się krytyki Kościoła jako instytucji oraz sugestii, by zerwać konkordat, postanowiliśmy przygotować publikację, która przypomina katolickie stanowisko i wyjaśnia miejsce Kościoła i katolików w sferze politycznej. Wydawałoby się, że ta tematyka jest powszechnie znana, a jednak po skrajnie nieodpowiedzialnych wypowiedziach niektórych polityków wyraźnie widać brak podstawowej wiedzy” – zapowiada ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny.

Przewodnik Katolicki

„Wokół spowiedzi narosło ostatnio dużo emocji. To dobrze. Żaden inny sakrament nie zmieniał się tak mocno i tak często. Emocje świadczą o tym, że jest wciąż żywy i zmieniać się może nadal – żeby jeszcze bardziej zbliżać człowieka do tajemnicy Bożego miłosierdzia” – pisze Monika Białkowska w tekście „To nie jest koniec spowiedzi”.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy rozmowę Artura Sporniaka z ks. Piotrem Studnickim, kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży. „To o tyle zaskakujące, że po Soborze Watykańskim II powszechna była tendencja, by upominać, ale odstępować od karania. Oczywiście dostrzec można brak świadomości skutków krzywdy wykorzystania seksualnego. Ta świadomość rodziła się w Kościele i społeczeństwie z czasem. Pierwsze badania psychologiczne na ten temat pochodzą z połowy lat 70” – mówi ks. Studnicki.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze