Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Okoliczności wyboru Franciszka, jego pierwsze słowa, inauguracja pontyfikatu – to wszystko pokazuje, że ten papież miał jasną wizję swojego zadania i jest konsekwentny w jej realizacji” – pisze na łamach „Gościa Niedzielnego” Franciszek Kucharczak. „Papież Franciszek chce postawić lekceważone peryferie świata i Kościoła w centrum życia chrześcijańskiego. Czy w tym tkwi źródło napięć wokół trwającego już dziesięć lat pontyfikatu?” – zastanawia się z kolei Jacek Dziedzina.
Idziemy
„Co trzeba wiedzieć o Argentynie i Ameryce Południowej, żeby lepiej rozumieć papieża Franciszka?” – z bp. Janem Piotrowskim, ordynariuszem kieleckim, byłym misjonarzem w Kongo i Peru, rozmawia Irena Świerdzewska. „Przez jednych uwielbiany, przez innych niezrozumiany czy wręcz krytykowany. Pontyfikat Franciszka z pewnością odróżnia się stylem od poprzednich. Co z niego zapamiętamy?” – zastanawia się z kolei ks. Łukasz Piotrowski.
Niedziela
Temat 10-lecia pontyfikatu Franciszka jest tematem numer jeden również w tygodniku „Niedziela”. „Papieża Franciszka cenię za to, że od początku pontyfikatu nieustannie upomina się o ludzi ubogich – ubogich w sensie zarówno materialnym, społecznym, jak i duchowym. Przypomina, że Kościół jest miejscem dla ludzi poszukujących, pogubionych i poranionych. Cenię go za to, że próbuje, także swoim stylem bycia, zerwać z kościelnym bizancjonizmem, ze schematyzmem działania struktur, ich ociężałością na rzecz widzenia i patrzenia na drugiego człowieka sercem” – piszą Ewa Czaczkowska, Adam Regiewicz.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy kilka tekstów poświęconych sensowi umartwienia. To oczywiście w kontekście Wielkiego Postu. „Wór pokutny czy jałmużna? Biczowanie czy przebaczenie? Praktyki pokutne w historii miewały więcej wspólnego z magią niż z Ewangelią. Jak naprawdę cierpieć z Jezusem?” – pisze Monika Białkowska. „Źródło takich fizycznych umartwień tkwiło – czego często nie próbowano odróżniać – w greckiej filozofii platońskiej, w filozofii tego świata, w którym Ewangelia się zakorzeniała. Według niej ciało było nędznym ograniczeniem dla nieśmiertelnej i wolnej duszy, było okrutnym więzieniem, z którego jak najszybciej należało się wyzwolić” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Jesteśmy wyuczeni, by wychwycić, co ksiądz powie, i się zastosować. Do tego zupełnie nie pasuje Franciszek, który nie podsuwa gotowych rozwiązań, a jego wizja zakłada ryzyko błędu” – pisze o papieżu Franciszku o. Dariusz Piórkowski SJ. „Czy naruszył porządek, który Kościół budował od wieków? Dlaczego mówiąc o wojnie stracił wiarygodność? Jaki jest bilans pierwszej dekady Franciszka?” – o tym pisze z kolei Edward Augustyn.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |