przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Na łamach „Gościa Niedzielnego” znajdziemy kilka tekstów odnoszących się do reportażu Marcina Gutowskiego – Franciszkańska 3. „Jeśli obronie dobrego imienia Karola Wojtyły będzie towarzyszyć otwarcie archiwów kościelnych, większa wrażliwość na ofiary pedofilii, ale również dojrzalszy kult świętych, będzie można uznać, że jesteśmy „pokoleniem Jana Pawła II”. „Człowiek jest drogą Kościoła” – powtarzał. Nie odwrotnie” – pisze Jacek Dziedzina.

Idziemy

„Ataki na św. Jana Pawła II, z kwestionowaniem jego świętości i żądaniami dekanonizacji, dowodzą nie zawsze złej woli, ale czasem braku wiedzy o tym, jak Kościół rozumie świętość” – pisze o. Jacek Salij w tekście „Grzechy świętych”. Ponadto o tym, jaką wartość mają dokumenty IPN, na podstawie których w reportażu „Franciszkańska 3” oskarża się kard. Karola Wojtyłę, że nie reagował na nadużycia seksualne kapłanów z historykiem prof. Rafałem Łatką, rozmawia Irena Świerdzewska.

Niedziela

„Pracowałem w komisji historycznej procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Ponieważ zaczął się on dość szybko po śmierci papieża, trzeba było nie tylko przeanalizować dokumenty, ale najpierw je wyszukać i uporządkować. I kiedy robiliśmy taki – jak to się dziś mówi – research w archiwum na Wawelu, natrafiłem na przedziwny dokument: list człowieka, który należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Był on przewodniczącym Wydziału ds. Wyznań w województwie krakowskim, czyli tak naprawdę był kimś, kto odpowiadał za walkę z Kościołem w tamtych czasach. Człowiek ten napisał list do bp. Karola Wojtyły” – pisze na łamach „Niedzieli” abp Grzegorz Ryś.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” ks. Wojciech Nowicki przyznaje, że podziwia filozoficzny i teologiczny dorobek Jana Pawła II. „Ale miałem też z Janem Paweł II pewien problem. A właściwie nie z nim, ale z tym, co z nim zrobiono. Miałem problem z mitem, który zbudowano. Człowieka, z którym nie wolno było polemizować, nie było dobrze widziane się nie zgadzać, którego należało oklaskiwać i przyjmować, że był wielki, święty, największy z rodu Piastów, najwybitniejszy w dziejach naszej ojczyzny. Cóż, nie ma się co dziwić, że tak napompowany balon musiał pęknąć z hukiem. I niepotrzebna była do tego wcale wielka igła” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Kim jest Leonid Sewastianow, który ma swobodny dostęp do papieża i krąży między Watykanem a Moskwą? I dlaczego Franciszek powtarza jego wypowiedzi?” – o tym w najnowszym „Tygodniku Powszechnym” pisze Edward Augustyn. „Wszystkie strony muszą wstrzymać ofensywę i usiąść do stołu. Nie mogą przyjmować broni od innych krajów. Ochrona życia i zdrowia obywateli jest głównym celem państwa i nic nie jest warte ich poświęcania. Rosja, Ukraina i Europa są integralną częścią jednego świata – dla wszystkich” – to fragment tzw. „Pokojowego planu Franciszka”, który dwa tygodnie temu przedstawił Leonid Sewastianow, prezydent Międzynarodowej Unii Starowierców, powołując się na rozmowę z papieżem.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze