przeglad prasy

przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o powstaniu w getcie warszawskim, ale również o założeniu zakonu przez św. Franciszka. „Gdy Franciszek napisał: „Życie braci mniejszych polega na zachowaniu świętej Ewangelii przez życie w posłuszeństwie, bez własności i w czystości” podeszła do niego delegacja, która oznajmiła: „Piszesz to dla siebie. My nie będziemy tego zachowywać”. Na szczęście osiemset lat temu Regułę zatwierdził oficjalnie Honoriusz III” – pisze Marcin Jakimowicz.

Idziemy

„Kościół będzie istniał tak długo, jak długo będzie na ziemi chociaż jeden człowiek gotowy oddać życie za Ewangelię – napisał osiemnaście wieków później Graham Green. Nie ma co czekać lepszych, idealnych czasów. Kościół zawsze potrzebuje heroicznych świadków Ewangelii. To w nich objawia się w swojej najlepszej postaci” – zauważa ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” przeczytamy rozmowę ks. Jarosława Grabowskiego z bp. Andrzejem Jeżem. „Dla Kościoła aplikowanie Ewangelii w dany kontekst historyczny i kulturowy zawsze było wyzwaniem. Już św. Paweł szukał metody, jak głosić Jezusa Chrystusa odbiorcom tak zróżnicowanym, bo wyrosłym w kulturze greckiej, rzymskiej czy hebrajskiej. To jest ustawiczne zadanie Kościoła. Musimy poszukiwać odpowiedniego języka, aby wyrazić Ewangelię, ujętą także w nauczaniu św. Jana Pawła II” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

Najbliższa niedziela będzie tzw. Niedzielą Biblijną. W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy informacje o ostatnich odkryciach. „Cały świat obiegła wiadomość o ukrytym pod innym tekstem najstarszym tłumaczeniu Ewangelii, a dokładniej, fragmencie tłumaczenia 12. rozdziału Ewangelii wg św Mateusza. Odnalezione tłumaczenie nie zmienia treści samej Ewangelii, ale pomaga zrozumieć teksty, które mamy, i lepiej poznać historię ich powstawania” – pisze Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” Edward Augustyn pisze o filmie z udziałem papieża Franciszka. Młodzi ludzie zadają mu wiele trudnych pytań. „Rozmówców Franciszka nie zadawalają okrągłe zdania. Są bezkompromisowi i bezceremonialni, zmuszają papieża do porzucenia gotowych odpowiedzi” – pisze dziennikarz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze