przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o Pierwszych Komuniach świętych. „Czy da się dziś zorganizować Pierwszą Komunię tak, aby komercyjna otoczka nie zasłoniła istoty: spotkania z żywym Bogiem?” – zastanawia się Agnieszka Huf. „Popularne jeszcze niedawno quady są już passé – dziś wymarzonym przez dzieci prezentem stają się… małpki – kapucynki albo marmozety. W czasie przyjęcia przyda się piniata – może być w kształcie kielicha z hostią, do tego fotobudka albo fontanna z czekolady. Dziewczynki przygotuje profesjonalna makijażystka, do kościoła można pojechać wynajętą limuzyną. Taki wizerunek Pierwszej Komunii wyłania się z lektury tekstów na popularnych portalach” – czytamy.

Idziemy

„Dobry pasterz powinien mieć jedną podstawową cechę: roztropną miłość. Kochać tych, których Bóg stawia na jego drodze” – stwierdza ks. Bogdan Bartołd, wieloletni duszpasterz akademicki, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie w rozmowie z Marta Kawalec.

Niedziela

„Czego Pan Bóg zapomniał objawić przez Jezusa, że teraz „dopowiada” przez Bożą Rodzicielkę? Czy nie wystarczy pośrednictwo zbawcze Jezusa? Nasuwa się fundamentalne pytanie: czy potrzebujemy objawień maryjnych?” – pisze Ks. Janusz Lekan. „W umysłach wielu wierzących treść objawień maryjnych staje się głównym przesłaniem i treścią ich wiary. Najczęściej jest to emocjonalne skupienie się na tematach apokaliptycznych, co nie ma widocznego wpływu na życie wiary tych ludzi. Gdyby jednak zapytać ich o treść Ewangelii i jej wpływ na ich życie, odpowiedź może im nastręczać wiele kłopotu” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy o tym, czy istnieje idealny ksiądz. Znajdziemy też odpowiedź na pytanie, jakich księży chce papież Franciszek. „Nie da się modelowego księdza uformować i wypuścić w świat – nawet jednego, a co dopiero mówić o całym pokoleniu. Syntezy synodalne pozwalają namalować obraz księdza nie idealnego, ale takiego, z którym chce się budować Kościół” – pisze Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

Monika Białkowska na łamach „Tygodnika Powszechnego” stawia odważną tezę dotyczącą dekretu dotyczącego obecności duchownych w mediach. „Biskupi i przełożeni jezuitów wprowadzają dla księży zakazy, które w pierwszych wiekach chrześcijaństwa zabiłyby każdą teologię – i zabiłyby Kościół” – pisze dziennikarka.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze