Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Czy mamy poczucie, że sztuka wnosi do naszego przeżywania wiary coś, czego nic innego zastąpić nie może? A może traktujemy sztukę sakralną jako niewiele znaczący ozdobnik, estetyczny dodatek do naszych modlitw?” – zastanawia się Szymon Babuchowski w nowym „Gościu Niedzielnym”. „Może to ostatni dzwonek, by nasze parafie nie zamieniły się w „skanseny imienia Jezusa Chrystusa”, w których nie wolno dotykać eksponatów, a wierni przestali być biernymi konsumentami i wzięli odpowiedzialność za wspólnotę” – pisze z kolei Marcin Jakimowicz.

Idziemy

„W Polsce, jak i w naszym Kościele, trzeba pilnie odbudować godność macierzyństwa. To nasze być albo nie być. Bez tego nie mamy przyszłości jako naród i jako wspólnota wiary. Tu nie wystarczą same pieniądze i zasiłki, choćby przedwyborczo rewaloryzowane, o czym zdążyliśmy się już przekonać” – zauważa ks. Henryk Zieliński.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” podejmowany jest temat spowiedzi dzieci. „Posypały się oskarżenia, że spowiedź jest traumą dla dziecka i zbrodnią na młodziutkiej psychice. Padały one głównie, ale nie tylko, ze środowisk, które, delikatnie mówiąc, mają mało wspólnego z Kościołem katolickim. Niestety, dyskusja dość szybko przestała mieć charakter merytoryczny i stała się klasyczną nagonką” – pisze ks. Andrzej Cieślik.

Przewodnik Katolicki

„Patrząc w górę, widzimy, że jest niebieskie. Ale bardzo szybko dowiadujemy się, że na tym błękicie się nie kończy, a samo słowo niesie o wiele więcej treści niż tylko określenie pewnego dostrzegalnego wzrokiem zjawiska. Co my wiemy o niebie, do którego wstąpił Jezus?” – pisze o tym ks. Artur Stopka w „Przewodniku Katolickim”.

Tygodnik Powszechny

„Kto choć raz skręcał szafkę przywiezioną w częściach ze sklepu, ten wie, że film instruktażowy, pokazujący kolejne kroki mechanicznego procesu, powie więcej niż czysto werbalna instrukcja. Obrazy i historie przemawiają bardziej niż abstrakcyjne formuły. Dotyczy to nie tylko prostych czynności codziennego życia, ale także głębokich prawd o egzystencjalnym znaczeniu. Dlatego właśnie w niemal każdej religijnej tradycji centralne miejsce zajmują plastyczne opowiadania, pełne religijnych symboli” – pisze Piotr Sikora w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze