Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Czy skoro młode pokolenie nie wierzy, to znaczy, że dostaje mniej łaski wiary niż ich rodzice i dziadkowie?” – zastanawia się na łamach „Gościa Niedzielnego” ks. Tomasz Jaklewicz. „Duch Święty wspiera nasz rozum i serce, aby człowiek usłyszał ten Boży głos. Dlaczego więc tylu ludzi mówi Bogu „nie”? Ponieważ mamy tu do czynienia z dwiema wolnościami: Boga i człowieka. Pan Bóg, choć wszechmogący, nie może zmusić do miłości, bo miłość wyklucza przymus. Wiara w Boga, miłość do Niego rodzi się zawsze w wolności, jest wyborem. Łaska nie przekreśla wolności. Może zostać przyjęta lub odrzucona” – tłumaczy autor.
Idziemy
„Pojęciem, które zrobiło szczególną karierę w trakcie synodu jest: inkluzywność. Chodzi o takie podejście, w którym Kościół nikogo nie wyklucza, ale wszystkich przyciąga. Jak ma się owa inkluzywność do katolickości Kościoła i co zrobić, żeby otwierając się na głosy pochodzące z zewnątrz nie ogłuchnąć na to, co mówi do Kościoła Duch Święty” – zastanawia się ks. Henryk Zieliński, redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”.
Niedziela
W tygodniku „Niedziela” ks. Piotr Majer podejmuje temat sakramentu małżeństwa. „Duszpasterze czasami spotykają się z przypadkami podrobienia zaświadczeń o ukończeniu katechez przygotowujących do zawarcia małżeństwa. Niektóre diecezje podjęły konkretne działania w celu ustrzeżenia się przed takimi fałszerstwami, wprowadzając specjalne wzory świadectw uczestnictwa w katechezach, rejestrowanych i zaopatrzonych w hologramy potwierdzające autentyczność dokumentu. Niezależnie od tego pojawia się pytanie o skutki takiej nieuczciwości. Czy podrobienie zaświadczenia o odbyciu nauk przedślubnych i wizycie w poradni przedmałżeńskiej ma wpływ na ważność małżeństwa?” – odpowiedź znajdziemy w najnowszym wydaniu „Niedzieli”.
Przewodnik Katolicki
„Co łączy kluczową (moim zdaniem) dla duchowości świeckich frazę z czterech konstytucji II Soboru Watykańskiego z nierozerwalnością małżeństwa? Wbrew pozorom wiele, nawet jeśli wolelibyśmy tego nie zauważać” – pisze Elżbieta Wiater. „Chcąc nakierować wiernych na dostrzeżenie, jak ważna jest liturgia, autorzy Sacrosanctum concilium zaczynają od odniesienia do koncepcji Kościoła: „To jednak, co w Kościele jest ludzkie, nastawione jest na to, co Boskie, i temu podporządkowane; to, co widzialne, prowadzi do rzeczywistości niewidzialnej; życie czynne wiedzie do kontemplacji; a to, co doczesne, jest drogą do przyszłego miasta, którego szukamy” (SC 2). To rozpisanie na cztery zdania prawdy o tym, że nasze życie jako chrześcijan jest sakramentem, a więc widzialnym znakiem niewidzialnej łaski (zob. KKK 1084). A przynajmniej nie powinniśmy rezygnować ze starań, by takie było” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” podejmowany jest temat nowenny pompejańskiej. Ta modlitwa jest bardzo popularna wśród katolików, ale dość często traktowana jest niestety magicznie, jako gwarantowany sposób na sukces lub wyproszenie odpowiednich łask. „Nazywana jest modlitwą nie do odparcia. Wielu jednak przestrzega przed pogańskim rozumieniem nowenny pompejańskiej” – pisze Jarema Piekutowski.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |