przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Przez Francję przetoczyła się największa od osiemnastu lat fala zamieszek. Przyczyny niepokojów pozostają te same co wcześniej – panujące na przedmieściach poczucie frustracji z powodu społecznego wykluczenia” – pisze na łamach „Gościa Niedzielnego” Maciej Legutko. Przeczytamy także relację kard. Konrada Krajewskiego z Ukrainy. „Ci ludzie są niesamowicie dzielni, ale potrzebują naszej pomocy. Nie możemy przyzwyczaić się do wojny” – mówi „Gościowi” papieskie jałmużnik, który wrócił właśnie z Chersonia. W ogarniętej wojną Ukrainie już po raz szósty był z misją w imieniu papieża .

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” podejmowany jest temat przekazywania wiary kolejnym pokoleniom. „Wiara, jeśli ma być żywa, musi być przekazywana innym, zazwyczaj młodszym pokoleniom. Na przekazywanie wartości i zasad, na budowanie moralnego kręgosłupa młodego człowieka, największy wpływ ma nasz przykład i postawa. A dokładniej – spójność naszego postępowania. Pamiętajmy o tym także w czasie wakacji, gdyż w tych sprawach lepiej nie brać wolnego” – przypomina Krzysztof Ziemiec.

Niedziela

„W Polsce od wieków obecne są mniejszości narodowe i etniczne. A ponieważ wakacyjne podróże po kraju mogą sprzyjać spotkaniom z ich przedstawicielami, warto wiedzieć, z kim ma się do czynienia. W tym numerze przybliżamy mieszkające w Polsce mniejszości Litwinów, Białorusinów, Ukraińców, Łemków, Ormian i Rosjan” – czytamy w tekście prof. Eugeniusza Sakowicza w „Niedzieli”. „Temat mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych jest nie tylko obszerny, ale i złożony. Wiąże się z dramatycznym kontekstem dziejowym, z wojnami, ze zmianami granic państwa, z procesami przemian kulturowo-społecznych” – pisze Sakowicz.

Przewodnik Katolicki

„Ogłoszenie przez papieża, że zamierza na najbliższym konsystorzu nałożyć na głowę abp. Grzegorza Rysia kardynalski biret przysłoniło, przynajmniej w Polsce, fakt, że wśród kardynałów-nominatów jest mianowany niedawno prefekt Dykasterii Nauki Wiary” – zauważa w „Przewodniku Katolickim” ks. Wojciech Nowicki. „Wiara ma swoją treść i ma swoją formę. Papież Franciszek chce, by priorytet zawsze miała treść. Forma jest wtórna i zmienna, jednak to właśnie jej porzucenie w wielu budzi lęk. Niepotrzebnie” – pisze o zmianach personalnych w Dykasterii Nauki Wiary Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

„Franciszek mianował szefem Dykasterii Nauki Wiary swojego doradcę, Argentyńczyka Víctora Manuela Fernándeza. Ma on tylu sprzymierzeńców, co przeciwników” – pisze na łamach „Tygodnika Powszechnego” Doma Matejko. „Decyzją o zmianie przełożonego najważniejszej kongregacji doktrynalnej papież pokazuje, że zmienić można wiele, również uświęconą tradycję. Odejście dotychczasowego prefekta, hiszpańskiego jezuity Luisa Ladarii Ferrera, wcześniej jednego z najbliższych współpracowników Benedykta XVI, było co prawda do przewidzenia ze względu na jego wiek. Mało kto jednak przypuszczał, że jego miejsce zajmie 61-leni – stosunkowo młody jak na to stanowisko – Argentyńczyk, którego w skrócie można nazwać prawą ręką Franciszka. Mimo bogatego dorobku intelektualnego Fernándeza, autora ponad 300 publikacji naukowych, krytykują go konserwatyści” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze