przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„To będzie najmłodsze od 35 lat kolegium kardynalskie, które przez swą największą w historii międzynarodowość dobitniej wyraża powszechność Kościoła” – pisze w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Beata Zajączkowska. „Tradycją tego pontyfikatu stał się fakt, że papież ogłasza nazwiska nowych kardynałów z okna Pałacu Apostolskiego po niedzielnej modlitwie Anioł Pański. Nie poprzedza tego giełda nazwisk ani fala spekulacji, co potęguje zaskoczenie nominacją także samych zainteresowanych” – czytamy.

Idziemy

„Młodzi, ambitni i kreatywni – przeczą stereotypowi konsumpcyjnego pokolenia, żyjącego w wirtualnej rzeczywistości, nieprzywiązanego do tradycji. Wyróżnia ich umiejętność dostrzegania potrzeb innych i  gotowość zaangażowania się w różne projekty społeczne. Kim są ludzie z przeprowadzonej przez Fundację Świętego Mikołaja, ósmej już edycji Akademii Liderów?” – pisze o tym na łamach „Idziemy” Iwona Budziak.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” przeczytamy rozmowę z bp. Grzegorzem Suchodolskim, który podkreśla znaczenie parafii w formowaniu młodych katolików. „Dla mnie istotą duszpasterstwa młodzieży jest dzisiaj przeniesienie formacji młodych na poziom parafii. Do tej pory pięknie działały duszpasterstwa akademickie, różne wspólnoty przy centrach diecezjalnych, duszpasterstwa młodzieży. Dzisiaj natomiast jesteśmy społeczeństwem ludzi wygodnych i niekoniecznie chcemy jeździć na formację gdzieś daleko. Myślę, że właśnie dlatego najważniejsza jest potrzeba odbudowywania parafialnego wymiaru duszpasterstwa młodych, tworzenia przy parafii stylu oratoryjnego, który da młodym pewną przestrzeń do spotkania się razem przy swoich parafiach, blisko miejsca zamieszkania i nauki” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

Bp Damian Muskus na łamach „Przewodnika Katolickiego” komentuje niedzielną Ewangelię (Mt 13, 24–30), która zawiera przypowieść o chwastach i pszenicy. „W Bożej ekonomii liczy się ostatecznie nie to, ile chwastów wykarczowaliśmy, ale ile wartościowych, odżywczych ziaren wzrosło dzięki naszej trosce, zaangażowaniu i energii skoncentrowanej na tym, co dobre, nie na tym, co destruktywne i wyniszczające. Dobre nasienie wzrośnie, gdy pozwolimy mu przebijać się przez zasiew nieprzyjaciela i zostawimy bliźnim wolność wyboru. Trzeba do tego cierpliwości, łagodności i miłosierdzia, by nie zniszczyć tego, co w człowieku dobre, pochopną oceną, wyrokiem czy żądaniem ludzkiej sprawiedliwości” – pisze biskup pomocnicy archidiecezji krakowskiej.

Tygodnik Powszechny

„Kim są kardynałowie? Jakie mają obowiązki i przywileje oprócz prawa wyboru papieża? I jakie nadzieje pokłada w nich Franciszek?” – o tym w „Tygodniku Powszechnym” pisze Edward Augustyn. „Z przepisów wynika jedynie, że kardynał ma „być do dyspozycji” papieża – mieszkać w Rzymie i uczestniczyć w konsystorzach – co jednak nie dotyczy hierarchów, którzy pozostają biskupami swoich diecezji i mają obowiązek przyjeżdżać tylko na konsystorze nadzwyczajne albo osobiste wezwanie papieża. W składanej podczas nominacji przysiędze każdy kardynał zobowiązuje się do posłuszeństwa Kościołowi i papieżowi (aktualnemu i jego następcom), lojalności wobec instytucji i jej tajemnic, dbania o jedność Kościoła i jego dobre imię, starannego wypełniania powierzonych zadań. Czerwony kolor szat jest symbolem krwi, którą ma być gotowy przelać dla Świętego Kościoła Rzymskiego” – pisze Augustyn.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze