Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Zdarzają się pobicia i podpalenia, a plucie to codzienność. Odkąd do rządu Izraela weszli religijni nacjonaliści, agresorzy czują się bezkarni” – pisze na łamach najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” Jakub Jałowiczor. Z agresją spotykają się też siostry elżbietanki, które prowadzą w Jerozolimie Dom Polski. „Od połowy czerwca dom jest regularnie atakowany. Napastnicy rzucają weń śmieciami i kamieniami. W lipcu jacyś ludzie przedostali się przez ogrodzenie, zabrali ciężkie donice z ogrodu i rzucili nimi w budynek. Wreszcie doszło do zniszczenia drzwi” – czytamy.
Idziemy
Co jest sensem pielgrzymowania na Jasną Górę w dobie wygodnych aut i szybkich pociągów? Na to pytanie odpowiada na łamach „Idziemy” o. Krzysztof Wendlik, paulin, kierownik Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę w rozmowie z Michałem Wodzickim. „Do pielgrzymowania trzeba dojrzeć” – mówią z kolei bohaterowie reportażu Marty Kawlec, którzy gen pielgrzymowania mają w sobie zaszczepiony od lat.
Niedziela
„Panuje dziś przekonanie, że odpowiedzialność za Kościół ponoszą wyłącznie duchowni, biskupi i księża. Owszem, oni na mocy sakramentu święceń i sukcesji apostolskiej strzegą depozytu wiary, jednak to wszyscy wierzący wspólnie ponoszą odpowiedzialność za Kościół na mocy chrztu i bierzmowania” – zwraca uwagę ks. Łukasz Janowski.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” poza tematem trzeźwości, obecny jest temat tego, co oznacza, że Bóg jest ojcem. Jak to rozumieć w kontekście współczesnych zmian pojęciowych związanych z płciowością? „Wiele z dyskutowanych dzisiaj zmian kulturowych stanowi proste odwrócenie norm będących niegdyś fundamentami chrześcijańskiego świata. Gdy zyska się tę świadomość, trudno nie zadać pytania: jak Kościół wobec tych tendencji powinien się zachowywać?” – pisze Konstanty Pilawa.
Tygodnik Powszechny
„Zestresowani, przepracowani, źle wyszkoleni i źle opłacani – tak widzą siebie funkcjonariusze. Nieskuteczni, brutalni, upolitycznieni – tak ich widzi znaczna część Polaków. Czy policja służy jeszcze społeczeństwu?” – redakcja „Tygodnika Powszechnego” szuka odpowiedzi na to pytanie. „Konferencja episkopatu Meksyku złożyła w Watykanie projekt zmian w liturgii Eucharystii, włączających do celebracji w rycie rzymskim elementy pochodzące z kultur rdzennych ludów żyjących na meksykańskim terytorium. Zmiany polegają na wprowadzeniu rytualnego tańca w momencie dziękczynienia po komunii, a także na uwzględnieniu plemiennej struktury społecznej, w której ważne role odgrywają określone osoby świeckie. Osoby te w trakcie mszy miałyby w pewnych momentach prowadzić modlitwę wspólnoty, a także okadzać ołtarz i krzyż” – relacjonuje Piotr Sikora.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |