Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy wywiad Jacka Dziedziny z kard. Grzegorzem Rysiem. Rozmowa dotyczy między innymi mediów i pracy dziennikarzy. „Kiedyś zapytałem papieża, gdzie jest granica dialogu. Z kim nie powinienem rozmawiać. Franciszek zastanawiał się przez chwilę i odpowiedział: „nie rozmawiaj z kimś, kto chce tobą manipulować”. Nie rozmawia się z człowiekiem, który potrzebuje rozmowy nie ze względu na treść, tylko żeby siebie uwiarygodnić. W mediach martwią mnie też inne rzeczy, na przykład dominująca przewaga komentarza nad opisem rzeczywistości. Mam nieraz poczucie, że nikt mi nie chce pokazać rzeczywistości jako takiej, tylko wszyscy muszą ją skomentować. A ja nie mam do końca pewności, czy zawsze jestem tego komentarza ciekaw” – mówi metropolita łódzki.

Idziemy

Temat Dnia Środków Społecznego Przekazu poruszany jest także w tygodniku „Idziemy”. „Zależnie od tego, co czytamy, oglądamy i czego słuchamy, możemy mieć skrajnie różne informacje i opinie na temat tych samych wydarzeń. Jak odnaleźć się w medialnym zgiełku?” mówi o tym w rozmowie z Barbarą Stefańską Eryk Mistewicz, medioznawca, prezes Instytutu Nowych Mediów.

Niedziela

Na łamach tygodnika „Niedziela” przeczytamy o tym dlaczego młodzi ludzie odchodzą od Kościoła oraz jaki obraz Boga przekazali im najbliżsi. „W przynależności do Kościoła nie dostrzegają bowiem niczego porywającego, ważnego dla siebie, przestrzeni, w której mogliby się zaangażować. Do tego co rusz słyszą o rzeczywistych lub sztucznie rozdmuchiwanych nadużyciach w Kościele i o niechęci, by te sprawy rozwiązywać w duchu prawdy. Oczywiście, osobną kwestią pozostaje, w jakiego Boga wierzą” – mówi Piotr Wołochowicz, dyrektor Fundacji Misja Służby Rodzinie.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym wydaniu „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska podejmuje temat pieniędzy Kościoła. „Kościół w Polsce aż w 80 proc. utrzymuje się obecnie z ofiar wiernych. Zaledwie 20 proc. jego środków pochodzi z funduszy publicznych. Utrzymywanie się z ofiar zaczyna być jednak coraz trudniejsze. Wpływa na to nie tylko zmniejszenie liczby wiernych (a co za tym idzie, również przychodu, niezbędnego do utrzymania chociażby budynków, które wraz z liczbą wiernych się nie zmniejszają). We współczesnym świecie trudna jest również nieprzewidywalność. Jeszcze trudniejsze zdaje się społeczne napięcie wokół finansowania Kościoła czy stale powracający temat Funduszu Kościelnego” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

„Media skazane będą na syntezy z obrad, przygotowywane każdego dnia przez watykańskich urzędników. Dziennikarze skazani będą na plotki, których cena w takich sytuacjach znacząco rośnie” – pisze Edward Augustyn w tekście „Synod jednak nie będzie otwarty”. Papież Franciszek oznajmił dziennikarzom, że synod to nie program telewizyjny ani parlament. „Uzależnienie finansowe kościelnych instytucji od władz państwowych zawęża swobodę wypełniania przez Kościół swojej misji, czyli głoszenia ewangelii – w tym także, gdy zaistnieje taka konieczność, upominania władzy” – pisze z kolei Artur Sporniak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze