przeglad prasy

Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy rozmowę z ks. Piotrem Śliżewskim. „Lęk przed śmiercią wynika z niepewności. Do tego życia już się trochę przyzwyczaiłem (mam 34 lata), częściowo poznałem jego „instrukcję obsługi”, wiem, co to znaczy wyrażać się poprzez ciało. A jak będzie to wyglądało w wieczności? Nie mam pojęcia. Czy zostanę zbawiony przy moim stanie świadomości (a oceniam go mimo wszystko jako duży)? Przecież grzech pociąga za sobą konsekwencje wraz z dobrowolnością i świadomością… Jak widać, sprawa jest skomplikowana” – przyznaje założyciel portali ewangelizuj.pl i gregorianka.pl.

Idziemy

„Halloween wywodzi się prawdopodobnie z celtyckiego święta pogańskiego Samhain. W starożytnej Irlandii przełom października i listopada oznaczał koniec pory żniw i początek zimy. Wierzono, że w tym czasie świat żywych zazębia się ze światem zmarłych, a zbłąkane dusze powracają na ziemię, by wcielać się w ludzi. Ci zaś, chcąc ich do tego zniechęcić, zakładali demoniczne maski i przebierali się za budzą[1]ce grozę stwory. Pozostałości pogańskiego zwyczaju obserwować można chociażby podczas organizowanych pod koniec października komercyjnych zabaw z nagrobkami i nietoperzami w tle” – pisze Magdalena Prokop-Duchnowska.

Niedziela

„Uroczystość Wszystkich Świętych i wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych, a także kolejne dni listopadowe są czasem, kiedy tłumnie ruszamy na cmentarze, uprzątamy groby naszych bliskich, stawiamy na nich kwiaty i zapalamy znicze. Wierzymy jednak, że znicze i kwiaty to za mało dla naszych bliskich zmarłych. Co tak naprawdę powinno być istotą naszej obecności na cmentarzu? Kościół katolicki uczy nas, że najważniejsza jest modlitwa za zmarłych, a zwłaszcza Msza św.” – pisze na łamach tygodnika „Niedziela” ks. Mariusz Frukacz.

Przewodnik Katolicki

„Choć śpiewamy w suplikacjach, by Pan nas zachował od nagłej i niespodziewanej śmierci, zdecydowana większość Polaków chce czegoś dokładnie odwrotnego, a tylko co piąty Polak chce się do śmierci przygotować” – zauważa w swoim tekście ks. Artur Stopka. „Miejsce i rola kobiety w Kościele to jedno z ważniejszych zagadnień synodu. Często sprowadzany do tematu diakonatu, a nawet możliwości święceń kapłańskich. Co krytykują na synodzie same kobiety” – pisze z kolei w synodalnym tekście Michał Kłosowski.

Tygodnik Powszechny

„Gdy w Polsce emocjonowaliśmy się wyborami, papież ogłosił jeden z najważniejszych dokumentów swojego pontyfikatu – adhortację w 150. rocznicę urodzin św. Teresy z Lisieux. Tylko pozornie jest to tekst okolicznościowy” – pisze w najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Artur Sporniak. „Jest świętą paradoksalną. Gdy sięgniemy do jej pism, uderzają dwie rzeczy: siła i głębia jej doświadczeń duchowych – oraz dziecinna infantylność języka, którym są opisywane” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze