Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” ks. Adam Pawlaszczyk rozmawia z nowym nuncjuszem apostolskim w Polsce, arcybiskupem Antonio Guido Filipazzim, o jednaniu podzielonych i statystykach, które nie powinny przerażać. W drugiej części cyklu adwentowego redakcja przypomina zaś, że Kościół istnieje po to, by jego członkowie nieśli nowinę nadziei o Jezusie na cały świat.
Poza tym w tekście “Siła przyciągania” Marcin Jakimowicz rozmawia z o. Szymonem Jankowskim o płaczącym Franciszku, który pociągnął za sobą tłum pięciu tysięcy mężczyzn.
Idziemy
„Czas, który przeżywamy, to dla wielu katolików okazja do ćwiczenia swojego religijnego i moralnego kręgosłupa” – pisze w tekście „Ćwiczenie kręgosłupa” opublikowanym w „Idziemy” ks. Henryk Zieliński.
Karmelita o. Mirosław Zięba w rozmowie z Piotrem Kościńskim opowiada za to o realiach działalności Kościoła katolickiego na Syberii. Z kolei Monika Odrobińska przygląda się temu, co sprawia, że polskie rodziny, które chcą i mogą mieć dzieci, nie mają ich.
Niedziela
W najnowszym numerze tygodnika „Niedziela” o Apelu Jasnogórskim. „Zawsze lubiłam go odmawiać” – mówi Magda Nowak, dziennikarka Niedzieli. „Dlaczego?” – zadaje to pytanie nie tylko sobie, ale również ludziom spotkanym w grudniowy wieczór na Apelu Jasnogórskim.
Z kolei prof. Eugeniusz Sakowicz zastanawia się nad tym, czy czas od zwiastowania do narodzin Syna Człowieczego należy traktować jako okres „ukrytego życia” Chrystusa?
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” Tomasz Budnikowski pisze o emocjach, jakie budzi Synod zapoczątkowany przez Kościół w Niemczech. Zadaje też pytanie o to, czy Berlin i Watykan wciąż podążają wspólną drogą.
Ksiądz Artur Stopka pisze zaś o wiernych zaangażowanych w życie Kościoła. Jest to około osiem procent wśród praktykujących. „Czy Polacy są wciąż jeszcze religijni, ale zdecydowanie bierni?” – pyta.
Tygodnik Powszechny
„W świecie wielogodzinnych streamingów rzeczy o wiele nudniejszych niż posiedzenia parlamentu, przedstawienie sejmowe może znaleźć na stałe swoje poczesne miejsce, tyle że nie wśród gatunków teatralnych, a raczej w różnorodnym zbiorze widowisk tworzących osobny rodzaj reality shows – bardzo popularnych właśnie dlatego, że stosując jaskrawe przerysowania wydobywają ukryte mechanizmy i aspekty rzeczywistości, ucząc jej skutecznego ustanawiania. Oznaczałoby to paradoksalnie, że Szymon Hołownia wróciłby do świata, który dał mu masową popularność” – pisze Dariusz Kosiński w nowym „Tygodniku Powszechnym”.
W numerze znajdziemy także rozmowę z Wojciechem Bonowiczem, poetą. „Bardzo bym nie chciał stracić w życiu jednej rzeczy – dystansu do siebie. Nawet gdybym przestał pisać wiersze, chyba bym aż tak nie żałował, jak wtedy, kiedy straciłbym poczucie humoru. Umieć śmiać się z własnych błędów to dla mnie jeden z warunków udanego życia” – mówi rozmówca.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |