Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
O tym, co znaczy, że Bóg jest wieczny mówi na łamach „Gościa Niedzielnego” w rozmowie z Jarosławem Dudałą o. Tomasz Grabowski OP. „Wierzymy, że Bóg jest Stworzycielem, który sprawił, że świat zaczął istnieć. Świat, a więc nie tylko materia, ale również przestrzeń i czas, powstał dzięki decyzji Stwórcy. Czas i przestrzeń są miarami tego, co materialne. Można powiedzieć, że są akwarium. Bóg istniał – jakkolwiek bardzo paradoksalnie to brzmi – przed czasem. W Jego świecie czas nie istnieje. Bardzo trudno jest to sobie wyobrazić. W zasadzie chyba nie jest możliwe, byśmy sobie wyobrazili bezczas. Myśląc o tym Bożym sposobie istnienia, mówimy, że jest wieczny, ale często rozumiemy wieczność jako nieskończenie długi czas. To błąd” – wyjaśnia dominikanin.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy” podejmowany jest temat lekcji religii w szkołach. „Zapowiedzi nowej minister edukacji dotyczące ograniczenia i reorganizacji lekcji religii w szkole trzeba potraktować poważnie. Co może się w tej dziedzinie zmienić na gruncie obowiązującego prawa?” – odpowiedzi na te pytania udziela Monika Odrobińska.
Niedziela
„Kiedyś byłem bardzo zmęczony długą zimą. Nie było prądu, woda ciągle zamarzała. Pytałem Jezusa: „Po co mnie tu wysłałeś?”. W tym momencie do kościoła przyszła osoba szukająca spowiednika” – mówi ks. Michał Ulaski, misjonarz na Alasce. „Muszę przyznać, że będąc na Alasce, cały czas odczuwam działanie Opatrzności Bożej. Jestem szczęśliwy i mam głębokie przekonanie, że jestem potrzebny. Gdybym wrócił do Polski, to kto odprawiłby dla mieszkających tu wiernych Mszę św.? Kto by ich wyspowiadał?” – czytamy w rozmowie opublikowanej w „Niedzieli”.
Przewodnik Katolicki
„Czy normalny człowiek pada na kolana i oddaje cześć niemowlęciu? Raczej nie. Kłaniano się władcom, papieżom i innym osobistościom. Ale dziecku? A mędrcy to uczynili. Dlaczego? Co takiego w nim zobaczyli? Boga. Taki hołd składa się tylko Bogu. Magowie zdobyli się na gest dla wielu ludzi absurdalny. Aż po dziś dzień” – pisze w „Przewodniku Katolickim” o uroczystości Objawienia Pańskiego ks. Dariusz Piórkowski SJ.
Tygodnik Powszechny
„Watykańska deklaracja zezwalająca na błogosławienie par jednopłciowych ujawniła podział w polskim Kościele: od komentarza rzecznika Episkopatu na jej temat odciął się prymas” – pisze Artur Sporniak w „Tygodniku Powszechnym”. „Jedno jest już pewne: co najmniej od ogłoszenia w 1968 r. zakazującej antykoncepcji encykliki „Humanae vitae” nie było gorętszego dokumentu. Deklaracja Dykasterii Doktryny Wiary „Fiducia supplicans”, zezwalająca na nieliturgiczne błogosławienie par jednopłciowych, wywołała z jednej strony entuzjazm w środowiskach dostrzegających konieczność zmian w podejściu Kościoła wobec osób LGBT+, z drugiej – sprzeciw licznych episkopatów” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |