Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy komentarz do decyzji prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego o zdjęciu krzyży ze ścian stołecznych urzędów. „Trzeba zacząć od pytania, dlaczego krzyży nie ma wszędzie. Wynika to z polityki Władysława Gomułki, który nakazał usunięcie ich z miejsc publicznych. Tego typu decyzje wydawane obecnie nawiązują do polityki dekrucyfikacji przestrzeni publicznej z czasów komunizmu” – mówi ks. prof. Piotr Mazurkiewicz w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim.

Idziemy

„Seminarium jest również czasem rozeznawania, zatem nie wymagamy od kandydata stuprocentowej pewności. Szczególnie na roku propedeutycznym pomagamy alumnom w rozeznaniu ich powołania. Także w kolejnych latach, aż do święceń prezbiteratu, klerycy mają okazję rozeznawać i utwierdzać się, czy jest to ich droga. Czas na modlitwę oraz studia, a także praca formatorów są właśnie po to, żeby w tym pomóc” – mówi ks. dr Tomasz Sztajerwald, rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Warszawsko-Praskiej, z którym rozmawia Irena Świerdzewska.

Niedziela

„Pierwsza pielgrzymka św. Jana Pawła II do Polski w czerwcu 1979 r. była bezsprzecznie wydarzeniem historycznym. Sama organizacja pielgrzymki nie należała – mówiąc oględnie – do łatwych. Była przecież bezprecedensowym wydarzeniem w dziejach Kościoła zmagającego się z systemem totalitarnym. O sile tego systemu świadczy fakt uniemożliwienia papieżowi Pawłowi VI przyjazdu na uroczystości milenijne w 1966 r.” – pisze ks. Paweł Bortkiewicz.

Przewodnik Katolicki

„Deklaracja Fiducia supplicans o duszpasterskim znaczeniu błogosławieństw oraz późniejszy dokument Dignitas infinita na temat znaczenia godności ludzkiej miały rozwiać wiele wątpliwości. Do papieża jednak płyną listy przedstawicieli środowisk, którzy domagają się większej otwartości Kościoła na mniejszości seksualne, uznając, że oba dokumenty raczej skomplikowały, niż wyjaśniły zagadnienie” – pisze Michał Kłosowski.

Tygodnik Powszechny

Jacek Taran bierze pod lupę jedną z poznańskich parafii, której proboszczem jest ks. Radek Rakowski. „Polskie parafie stoją dziś przed koniecznością zmian nie tylko w funkcjonowaniu administracyjnym, ale przede wszystkim w podejściu do ludzi i budowaniu z nimi relacji. Jak mówi Tygodnikowi ks. Radek Rakowski, proboszcz poznańskiej parafii Łacina pw. Imienia Jezus: Trzeba przede wszystkim uwierzyć, że inny model jest możliwy, bo przecież można zrobić parafię na stu metrach i taboretach, nie trzeba od razu budowli z marmuru” – czytamy w „Tygodniku Powszechnym”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze