Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” podejmowany jest temat czytelnitwa. W Polsce ma on zazwyczaj zasmucający kontekst – Polacy czytają mało. Najmniej mężczyźni. „Statystyki są nieubłagane. Książki czyta tylko jedna trzecia mężczyzn. Jak więc w ich synach, wnukach i młodszych braciach wykształcać nawyk, który pomaga w życiu?” – pisze Magdalena Dobrzyniak.

Idziemy

Jak biskupi odnoszą się do propozycji zmian w organizacji lekcji religii czy zwiększenia liczby niedziel handlowych – mówi o. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik prasowy KEP, w wywiadzie Barbary Stefańskiej opublikowanym na łamach „Idziemy”. „Biskupi podkreślali, że lekcje religii w szkole mają wymiar wychowawczy, kulturowy, historyczny i społeczny. Po ukończeniu szkoły dzieci powinny nie tylko dobrze pisać i liczyć, ale także mieć szeroką formację przygotowującą do życia w społeczeństwie. Zatem wiedza o wartościach, którą nabywają m.in. na lekcjach religii, jest niezbędna” – komentuje o. Gęsiak.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” tematem numer jeden jest ojcostwo. „Za chwilę przemknie chyłkiem niezauważony, niespecjalnie nagłośniony, mimochodem – o ile w ogóle – obchodzony Dzień Ojca; tego, który wprawdzie nie urodził i nie karmił piersią, lecz przecież nic nie stało na przeszkodzie, aby pokazał dziecku, że w tym durnym świecie istnieje jednak jakiś ład; aby je wychował, ukształtował i wyposażył w życiowy zestaw survivalowy: kompas wskazujący wartości, którymi warto się kierować, oraz cele, do których warto (lub nie warto) dążyć” – pisze Tomasz Strużanowski.

Przewodnik Katolicki

„Komisja Nauki Wiary, wydając dokument o właściwym rozumieniu chrześcijańskiej religijności, odnosi się do nadużyć, jakie w ostatnich latach można było obserwować w Kościele w Polsce. To ważny tekst, który może być zarówno pomocą, jak i ostrzeżeniem” – podkreśla na łamach „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy o sytuacji w diecezji sosnowieckiej. „Bp Ważny obiecał także, że rozpocznie dialog w diecezji na temat odszkodowań dla skrzywdzonych wykorzystaniem seksualnym. Chce, by diecezjanie także brali udział w tych rozmowach, bo to oni utrzymują diecezję” – pisze Artur Sporniak.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze