Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

W nowym „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy rozmowę z Danielą Hedwig, bioakustyczką. W niezwykle ciekawej rozmowie badaczka opowiada o dźwiękach, za pomocą których komunikują się słonie. „To dość szeroki repertuar dźwięków słyszalnych i niesłyszalnych dla ludzi. Najsłynniejsze jest oczywiście trąbienie, które słonie wydają, kiedy są podekscytowane lub zaalarmowane. Różnice w tych zawołaniach uzależnione są od kontekstu środowiska. Kolejna szeroka klasa dźwięków to ryki – te dźwięki słonie wydają ustami. To bardzo głośne zawołania. Stosują je często, kiedy ze sobą rywalizują o dostęp do zasobów, gdy chcą zakomunikować, że się poddają i oddalają, by uniknąć ataku. Jednak w moim odczuciu najciekawsza klasa zawołań to wokalizacje dudniące (ang. rumble vocalizations). To one zawierają komponenty niesłyszalne dla nas – słonie wokalizują na tak niskiej częstotliwości, że ludzkie ucho nie jest w stanie tego wyłapać. W dudnieniach jest zakodowanych sporo informacji – o wieku i płci wołających, a także o ich stanie emocjonalnym. To kanał przekazywania wiadomości, które są istotne dla koordynacji interakcji społecznych. I klej, który utrzymuje relacje społeczne słoni przez długi czas” – czytamy. Poza tym w numerze też o poszukiwaniach nowego metropolity krakowskiego. „Największy wpływ na nominację następcy abp. Jędraszewskiego mają nuncjusz abp Antonio Guido Filipazzi i kard. Grzegorz Ryś. Gdyby wybór zależał tylko od predyspozycji, liderem krakowskiego Kościoła zostałby bp Damian Muskus. Ta decyzja będzie ważna nie tylko dla Krakowa. I nie tylko ze względu na miejsce tej metropolii wśród innych polskich diecezji. Będzie ważna przede wszystkim z powodu modelu biskupstwa, jaki reprezentował odchodzący metropolita, oraz tego, co po sobie zostawia. Nie dziwi więc, że po rezygnacji, którą abp Marek Jędraszewski ogłosił w piątek 21 czerwca w związku ze zbliżaniem się do biskupiego wieku emerytalnego (24 lipca skończy 75 lat), wszyscy zadają jedno pytanie: kto po nim?” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy o wolnej niedzieli. „Biskupi, występując w obronie wolnej niedzieli, sięgają po inne niż zwykle argumenty. Argumentacja „z wiary” przemawia i jest ważna dla osób wierzących. Wszystkim należy się przypomnienie, że odpoczynek nie jest przykrym obowiązkiem, ale należy się człowiekowi ze względu na jego godność” – czytamy. W numerze także artykuł o schroniskach dla zwierząt, których w Polsce funkcjonuje 230. „W mediach społecznościowych od początku czerwca krąży mem z wizerunkiem znanego aktora z pewnego popularnego polskiego filmu akcji. Mężczyzna prezentuje na nim charakterystyczny cyniczno-ironiczny wyraz twarzy, a zdjęcie wzbogacone jest podpisem: do schroniska możesz oddać karmę, nie psa, gdy jedziesz na wakacje. Nie bez przyczyny użytkownicy social mediów udostępniają post z memem w okresie rozpoczynającego się lata. Bez wątpienia to czas, w którym wiele psów, jak pokazują statystyki ostatnich lat, zostaje porzuconych przez swoich opiekunów, ze względu na bycie niewygodnym kompanem wakacyjnych podróży” – czytamy.

Gość Niedzielny

W nowym „Gościu Niedzielnym” znajdziemy reportaż z Kazachstanu. „W jednym z najpiękniejszych miejsc w krajach posowieckich, w Borowoje, gdzie z bezkresnego, płaskiego stepu wyrastają nagle strzeliste góry, powstaje katolicka kaplica” – zaczyna swój reportaż Przemysław Kucharczak. Jak pisze redakcja w zapowiedzi numeru: „Kazachstan – największy kraj postradzieckiej Azji Środkowej – jest państwem muzułmańskim. Mieszka tam jednak także wielu katolików. Sporo jest wśród nich potomków dawnych zesłańców, którzy z różnych przyczyn nie wrócili do ojczyzny”. Redakcja porusza też bardzo głośny w ostatnim czasie problem fentanylu: „„Narkotyk zombie dotarł nad Wisłę”. „Nowa trucizna karteli”. „Pierwsze »zombie« na ulicach polskich miast. Przerażające sceny rodem zza oceanu”. „Tak działa fentanyl, »narkotyk zombie«. »Pacjent umiera, zanim dojedzie do szpitala«”. To tylko kilka z wielu nagłówków tekstów na portalach internetowych. Czy faktycznie mamy do czynienia z wielkim zagrożeniem?”.

Idziemy

W tygodniku „Idziemy” w tym tygodniu przeczytamy o wakacjach misjonarzy. „W połowie czerwca Centrum Formacji Misyjnej przy ulicy Byszewskiej w Warszawie tętni życiem. Gwarno tu od rozmów, kolorowo od różnych habitów. W blisko 80-osobowej grupie są też misjonarze świeccy. Przez trzy dni modlą się, biorą udział w konferencjach, szkoleniach i wymieniają się doświadczeniami. – Te spotkania świadczą o potrzebie wspólnoty, odnowienia przyjaźni – mówi bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, były misjonarz w Kongo. – Sprawdza się powiedzenie Tomasza Mertona, że człowiek nie jest samotną wyspą, potrzebuje relacji, a te, które rodzą się z idei głoszenia Ewangelii, są czymś bardzo trwałym. Naszym misjonarzom, pośród których kiedyś sam byłem, życzę, aby w tym miejscu odzyskiwali siły i wzmacniali skrzydła do ewangelizacyjnych lotów, tam gdzie zostali posłani przez Kościół” – czytamy. W wydaniu także o prawie do urlopu – co obowiązuje pracodawcę, a co pracownika.

Niedziela

Na początku wakacji tygodnik „Niedziela” przypomina, że poza odpoczynkiem miesiące letnie to też czas, kiedy na dzieci i młodzież czyha wiele zagrożeń. „Wreszcie są! Wakacje, słońce, przygoda. Dla dzieci i młodzieży to czas spędzany w gronie przyjaciół i czerpania radości z wolności. Niestety, to także okres, kiedy młodzi ludzie są bardziej narażeni na różnorodne zagrożenia. W naszym kraju co roku w czasie wakacji policja notuje wzrost liczby incydentów związanych z alkoholem, narkotykami i przemocą seksualną wśród młodzieży. Z raportów policyjnych wynika, że latem liczba przestępstw popełnianych na nieletnich wzrasta średnio o 25% w porównaniu z pozostałymi miesiącami roku. To alarmujące dane, które pokazują, jak bardzo młodzież jest narażona na różnorodne zagrożenia w czasie, który powinien być odpoczynkiem i zabawą” – czytamy. Tygodnik przestrzega też m.in. przed aktywnymi w czasie wakacji sektami.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze