Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze Tygodnika Powszechnego m.in. o Liście skrzywdzonych i spotkaniu z episkopatem. Cytowany w tekście Jakub Pankowiak mówi: „Nie zastanawiam się nad tym, jak będę się czuł, stojąc przed tak dużą grupą biskupów. Jeszcze kilka lat temu spotkanie z episkopatem na Jasnej Górze mogłoby być dla mnie zbyt trudne. (…) Mamy takie doświadczenia, że bezpośrednie spotkanie z człowiekiem zmienia o wiele więcej niż postulaty, listy, artykuły. Każde z nas rozmawiało z biskupami, spośród których nie wszyscy byli od początku przekonani do tego, że warto nam zaufać i działać na naszą rzecz, a po spotkaniu otwierali się na to. Wiemy, że w tych biskupach mamy sojuszników”.
A także o „Zagrożeniach w sieci”, gdzie Agata Kaźmierska, Wojciech Brzeziński piszą o tym, że „Potężny kryzys zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży jest faktem. Nie ma jednoznacznych naukowych dowodów, że winne temu są media społecznościowe. Ale przesłanki są wyjątkowo mocne. – oraz pytają – Co naprawdę wiemy o ich wpływie na najmłodsze pokolenie?”.
Przewodnik Katolicki
„Jeśli w naszej epoce, która coraz wyraźniej wydaje się być epoką zmiany cywilizacji, mamy się czegoś uczyć od św. Benedykta, to odwagi czytania znaków czasu i odpowiadania na nie, spotkania z ludźmi nowego świata i odpowiadania na ich potrzeby” – czytamy w tekście „Benedykt XVI wiek w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego”. Poza tym o ewangelizacji „Gdyby Paweł Apostoł żył w czasach mediów społecznościowych, zostałby skrytykowany przez wielu katolików, bo zamiast potępiać pogaństwo i dystansować się od żydowskich zwyczajów, szedł na kompromisy. Zamiast nakłaniać do tego, co jedynie słuszne, zachęcał do refleksji”.
Znajdziemy także tekst p o religijności ludowej, którą „cechowało bardzo silne zespolenie z chłopskim światem wartości. Gromada była niczym Kościół lokalny, a jej życie uzupełniały religijne symbole i zbiorowy udział w obrzędach”.
Gość Niedzielny
W Gościu Niedzielnym Piotr Piotrowski przybliża kulisy sporu o usunięcie z wystawy w Muzeum II Wojny Światowej postaci rodziny Ulmów, o. Kolbego i rtm. Pileckiego. Poza tym Marcin Jakimowicz i Roman Koszowski odwiedzają Jedlnię, która zwyciężyła w konkursie Aktywna Parafia. A także Wojciech Teister sprawdza, jak przedłużano trwałość żywności przed wynalezieniem lodówek.
Idziemy
Jak to możliwe, że do kapłaństwa przygotowuje się siedem lat, a do małżeństwa – w weekend? – mówi ks. Robert Wielądek w wywiadzie Magdaleny Prokop-Duchnowskiej: „Małżeństwo do odkrycia”.
W najnowszym numerze Tygodnika Idziemy sprawę usunięcia z Muzeum II Wojny Światowej postaci bł. Ulmów, o. Maksymiliana Kolbe komentuje były dyrektor tej placówki, a obecny szef IPN dr Karol Nawrocki w rozmowie z Ireną Świerdzewską.
Człowiek składa się nie tylko z materii, lecz także z ducha. Teologia pozwala mu nakarmić tę część siebie – mówi ks. prof. Krzysztof Pawlika, rektor AKW w Warszawie w rozmowie z Magdaleną Prokop-Duchnowską: Warto studiować teologię.
Niedziela
W najnowszej Niedzieli o pięknie. W czym kryje się jej piękno i polskich bezdroży i manowców. A także o tym czym jest kabała, która w ostatnich latach tak fascynuje gwiazdy pop-kultury?
Poza tym przeczytam także o zabobonach. – Czarny kot przebiegający komuś drogę, liczba 13, przejście pod drabiną czy przywitanie się przez próg – to tylko niektóre zabobony, które rzekomo przynoszą pecha. Są to już na tyle przyjęte przez ludzi formy, że stają się wręcz rytualne, i tak mocno zakorzenione w mentalności wielu osób, że niejednokrotnie przyjmowane są za pewnik. Tymczasem wiara w takie przesądy to nic innego jak stawianie na ślepy los, a to wyklucza rozum człowieka, a przede wszystkim Bożą Opatrzność – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |