Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Otwarte 20 lat temu Muzeum Powstania Warszawskiego nie tylko oddało hołd powstańcom, ale stanowiło przełom w dyskusji o naszej historii najnowszej, sytuując powstańczy zryw w centrum walki o niepodległość. Nadal budzi emocje, a jednocześnie skłania do zadawania pytań o sens tej walki i jej skutki w dłuższej perspektywie historycznej” – pisze Andrzej Grajewski.

Idziemy

„Planowana elektrownia atomowa pod Koninem raczej nie powstanie, bo Polska Grupa Energetyczna zapowiedziała wycofanie się z tej koncepcji. Koreańczycy wybudują zatem elektrownię w Czechach” – rezygnację z kolejnej potrzebnej Polsce inwestycji komentuje Jacek Karnowski w tekście Rząd bez energii.

Niedziela

„Poszli do powstania jako ochotnicy, dali z siebie wszystko. Dla nich najważniejsze wydaje się to, że dali radę, mimo że to były 2 miesiące potwornej walki, gehenny, niewyobrażalnego trudu i poświęcenia” – podkreśla Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego na łamach „Niedzieli”.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska odnosi się do kontrowersyjnej rzeźby w austriackiej katedrze. „Teologia dziewictwa Maryi jest skomplikowana i pełna tajemnic. Tajemnic tych z pewnością nie wyjaśni dosłowne przedstawianie porodu. Rzeźba z Linz jest niema” – czytamy.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy o biskupie pomocniczym archidiecezji krakowskiej. „Nie lubi mówić, woli słuchać. Lubi ogród. Wchodzi na dach, łata dziury, wrzuca z tego relację do mediów społecznościowych. Wystawia siebie na licytację – tu posprząta, tam ugotuje, przytnie żywopłot albo sprzeda biskupi pierścień, żeby dorzucić się do zbiórki, bo dzieciak musi dostać najdroższy lek świata. Pomaga, bo wie, że dla systemu ta konkretna choroba jest za droga, w kolejce są przecież tysiące ludzi z tańszymi schorzeniami. Nazywa się Damian Andrzej Muskus, jest biskupem pomocniczym w archidiecezji krakowskiej, franciszkaninem. Mówią o nim biskup 2.0. Z innej bajki” – pisze Renata Radłowska.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze