Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

„Iksy, milenialsi, zetki i inni: czyli jak pokoleniową wojnę przekuć w atut? Czy da się wyjść z generacyjnych okopów, tym głębszych, im szybciej zmienia się świat? Kolejne badania pokazują, że różnice międzypokoleniowe i związana z nimi nieufność stały się dziś większe niż kiedykolwiek w historii. Milenialsi szydzą z „przedpotopowych” boomerów, pracodawcy z pokolenia iksów z przerażeniem patrzą na „przewrażliwione i roszczeniowe” zetki. Jak powstrzymać ten konflikt?” – pisze Marcin Napiórkowski w najnowszym numerze Tygodnika Powszechnego.

Natomiast Edward Augustyn pisze o tym, że wydatkach Watykanu: „rosną szybciej niż jego dochody, a deficyt pokrywany jest ze sprzedaży nieruchomości”.

Artur Sporniak rozmawia z Łukaszem Kwiatkiem i Piotrem Popiołkiem o zwierzętach i o ludziach. Przepaść dzieląca człowieka od zwierzęcia może być płytsza, niż nam się wydaje. To zmusza do znacznie istotniejszych pytań niż to o „umieranie” i „zdychanie”.

Przewodnik Katolicki

„Książę z rodu o wielowiekowej tradycji. Niedosłyszący młodzieniec, który radził sobie świetnie w codziennym życiu. Żołnierz i obrońca Lwowa. Architekt. I w końcu – dominikanin, który latem 1944 r. został powstańczym kapelanem. Kim był Jan Franciszek Czartoryski, czyli ojciec Michał Czartoryski?” – na to pytanie w tekście „Chcieli go słuchać mimo niebezpieczeństwa” odpowiadaAgata Puścikowska

Także w najnowszym numerze Przewodnika Katolickiego Monika Białkowska pisze o dyskusji, która polski internet „rozpaliła go nawet bardziej niż polityczne spory przedwyborcze”. „Głos w dyskusji wywołanej opinią profesora Bralczyka zabrali niemal wszyscy” – pisze.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego Agnieszka Huf sprawdza, jakie są koszty społeczno-ekonomiczne nadużywania alkoholu. Także w temacie trzeźwości Franciszek Kucharczak w tekście „O miłość chodzi, nie o samo niepicie” przypomina jakie założenia stały u początków powstania Krucjaty Wyzwolenia Człowieka.

Z kolei ks. Rafał Bogacki wyjaśnia znaczenie Przemienienia Pańskiego. A Agata Puścikowska opowiada o męczeństwie zakonnic i ich upamiętnieniu przez współczesne benedyktynki.

Idziemy

„Według WHO alkohol znajduje się na trzecim miejscu wśród czynników ryzyka dla zdrowia (po paleniu tytoniu i nadciśnieniu tętniczym). Ponad 60 rodzajów chorób i urazów ma związek z jego spożywaniem. Z danych Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom wynika, że średnie spożycie czystego alkoholu na jednego mieszkańca Polski w 1993 r. wynosiło 6,52 litra, a dwa lata temu aż 9,7 litra” – pisze Michał Wodzicki w najnowszym numerze Tygodnika Idziemy.

Przeczytamy także o Alfonso Orozco – sportowcu, wolontariuszu z wenezuelskimi i kolumbijskimi korzeniami, który z powodu kryzysu ekonomicznego w Wenezueli zmuszony był opuścić swoją ojczyznę. W Polsce zaangażował się we wsparcie programu Paczka dla Wenezueli, prowadzonego przez Caritas Polska.

Niedziela

Piją, zapijają swoje życie. Milion Polaków potrzebuje pomocy, żeby się ocknąć, bo nie są w stanie normalnie funkcjonować. Wokół nich jest ok. 5 mln ludzi z ich rodzin, w tym 2-3 mln uwikłanych w to dzieci” – mówi dr Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień, w rozmowie opublikowanej w najnowszym numerze Tygodnika Niedziela.

Z kolei bp Andrzej Przybylski pisze o tym, żenie da się niektórych doświadczeń i działań przeżywać bez osobistych spotkań, czasu spędzonego razem na modlitwie, dzieleniu się wiarą, czy, tak po prostu, bez bycia ze sobą, takimi, jakimi naprawdę jesteśmy”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze