Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” znajdziemy zapowiedź pielgrzymki papieża Franciszka. „Papież rozpoczyna najdłuższą i najbardziej niebezpieczną podróż pontyfikatu. Odwiedzi Indonezję – największe państwo islamskie świata – i Timor Wschodni, który jest najbardziej katolickim krajem po Watykanie. Będzie też w Papui-Nowej Gwinei, drugiej co do wielkości wyspie globu, i słynącym ze stabilnej gospodarki Singapurze” – pisze Beata Zajączkowska.

Idziemy

„Pan Jezus większą część życia poświęcił, jak każdy inny człowiek, na wykonywanie pracy zawodowej. Jako dziecko uczył się czytania i pisania, zdobywał wiedzę religijną i społeczną, od ziemskiego ojca otrzymał przygotowanie do zawodu. Potem pracował jako cieśla i prawie na pewno jako najemny robotnik rolny. Był obeznany z pracami domowymi, co słychać w przykładach, które podaje w przypowieściach. Wreszcie przez dwa–trzy lata swojej działalności publicznej pracował jako wędrowny nauczyciel” – czytamy w tekście ks. Michała Kwitlińskiego.

Niedziela

O tym, czym jest pokuta wewnętrzna pisze ks. Łukasz Romańczuk. „Od wielu lat pielgrzymuję pieszo na Jasną Górę – od momentu, gdy usłyszałem, czym jest pielgrzymka. Dowiedziałem się, że to jedna z form pokutnych, która ma prowadzić do nawrócenia człowieka, a także forma odpokutowania za grzechy. Zresztą na przestrzeni wieków wierni otrzymywali taką pokutę, aby pieszo pielgrzymować na Jasną Górę, do Santiago de Compostela czy innych miejsc kultu. I taka pokuta jest uzasadniona. Ma ona pomóc zmienić wnętrze człowieka, aby mógł później na zewnątrz stać się świadkiem Chrystusa” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

„Przyglądając się atmosferze wokół tematu religii w szkole, ze smutkiem trzeba skonstatować: i znów nie rozmawiamy, okopując się w swoich bastionach, i znów walczymy, widząc w sobie jedynie wrogów” – pisze we wstępniaku ks. Wojciech Nowicki. „Osią sporu jest decyzja minister edukacji Barbary Nowackiej, wydana w formie rozporządzenia, które umożliwia łączenie klas na różnych poziomach nauczania, oraz zapowiedź, że od przyszłego roku państwo będzie finansować tylko jedną lekcję religii w tygodniu. Od razu dodajmy, decyzje dotyczą nie tylko Kościoła rzymskokatolickiego, ale wszystkich Kościół i związków wyznaniowych działających na terytorium Rzeczypospolitej” – zauważa redaktor naczelny „Przewodnika”.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” Tomasz Stawiszyński podejmuje temat polaryzacji. I proponuje test. „Jedną z najbardziej charakterystycznych cech polaryzacji jest przekonanie, że nas ona nie dotyczy. Tymczasem, jak się po raz kolejny okazuje, dotyczy w stopniu znacznie większym, aniżeli jesteśmy sobie w stanie wyobrazić. Ale najpierw – prosty test. Czy potrafisz wskazać jakieś oburzające nadużycia dokonane przez polityków, których popierasz? Czy potrafisz podać przykłady mowy nienawiści stosowanej przez twoich ideowych pobratymców wobec twoich ideowych przeciwników? Jeśli to niemożliwe, ponieważ oburzających nadużyć dokonują wyłącznie politycy, których nie popierasz, ci zaś, których popierasz, miewają co najwyżej pecha albo dają się niekiedy zwieść tym złym – podlegasz polaryzacji” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze