Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
„Żaden przedmiot na świecie nie został tak gruntownie przebadany. Nowe naukowe odkrycia obaliły tezę o falsyfikacie. Gdy przed 14 laty płótno, w które miało być zawinięte ciało Chrystusa, wystawiono na ponad miesiąc na widok publiczny, w kolejkach ustawiły się ponad dwa miliony ludzi. Na czym polega fenomen Całunu Turyńskiego?” – pisze o tym Marcin Jakimowicz.
Idziemy
W tygodniku „Idziemy” przeczytamy o tym, jak działają platformy społecznościowe. „Nie ma dzisiaj niezależnych portali. Każdy jest biznesem powiązanym politycznie, czy to X – dawny Twitter, należący do Elona Muska – czy Meta, czyli Instagram, Facebook i Whatsapp. Trzy rzeczy decydują o tym, co widzimy na swoich profilach w mediach społecznościowych. W pierwszej kolejności to, z czego korzystaliśmy wcześniej. Na tej podstawie algorytm uczy się naszych preferencji, buduje nasz profil reklamowy, żeby wyświetlać nam produkty i usługi zgodne z naszymi zainteresowaniami” – tłumaczy Monika Przybysz.
Niedziela
„Świat współczesny charakteryzuje się wielokulturowością i multireligijnością. Ludzie różnych narodów, kultur i religii zamieszkują zarówno metropolie, jak i w małe miasta czy osady. Szkoły coraz częściej także mają charakter wieloetniczny oraz wielokulturowy, podobnie parafie Kościoła katolickiego. Rosnącą rolę w kształtowaniu postaw ludzi różnych kultur wobec siebie mają też media” – zauważa na łamach tygodnika „Niedziela” Eugeniusz Sakowicz.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” Michał Kłosowski podsumowuje pielgrzymkę papieża Franciszka. „To pielgrzymka szczególna pod wieloma względami: przebytego dystansu, czasu trwania, aspektów kulturowych oraz pytań o zdrowie papieża. Przypomina wielkie, międzykontynentalne podróże Jana Pawła II, o których Joaquin Navarro-Valls pisał, że były najtrudniejszymi w historii tamtego pontyfikatu. Ale tak jak wtedy Jan Paweł II, tak i teraz Franciszek wykorzystuje wizytę na światowych peryferiach, aby wysłać w świat uniwersalne, ewangeliczne przesłanie” – pisze Kłosowski.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy o zamieszaniu wokół lekcji religii w szkole. „Awantura o organizację lekcji religii to tylko przedsmak tego, co czeka nas za kilka miesięcy. A Kościół nie ma – poza przećwiczonym po wielokroć wznoszeniem szańców w obronie katechezy – pomysłu na nową sytuację” – zauważa Przemysław Wilczyński.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |