Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy o kontrowersyjnej wypowiedzi papieża Franciszka w Indonezji. Papież stwierdził, że wszystkie religie są drogami dojścia do Boga. „Mówiąc o dialogu międzyreligijnym, musimy wysunąć dwa zastrzeżenia: ani nie jest to dialog, przynajmniej w potocznym znaczeniu tego słowa, ani nie toczy się między jakimiś abstrakcyjnie pojmowanymi religiami. Nauczanie papieża trzeba czytać w odpowiednim kontekście. Po pierwsze, nie był to kontekst Europy, tylko Azji. Po drugie, była to przyjacielska rozmowa z młodymi ludźmi, którzy w większości nie są chrześcijanami, ale szczerze szukają głębszego sensu życia. W takim środowisku nie tylko słowo ‘religia’, ale nawet słowo ‘Bóg’ nie jest przez wszystkich rozumiane tak samo” – komentuje o. Wojciech Kluj OMI w rozmowie z Franciszkiem Kucharczakiem.

Idziemy

„Kiedy podejmowali decyzję o aborcji, nie zdawali sobie sprawy z jej negatywnych skutków”. W najnowszym wydaniu tygodnika „Idziemy” przeczytamy świadectwo rodziców wychodzących z syndromu poaborcyjnego, które przedstawia czytelnikom Irena Świerdzewska w reportażu: „Po aborcji”. Ponadto bp Jacek Grzybowski w rozmowie z Michałem Wodzickim zwraca uwagę, że „synod o synodalności nie jest rewolucją i nie należy mylić go z niemiecką drogą synodalną”.

Niedziela

„Jedną z pierwszych modlitw, których uczymy się w dzieciństwie, jest ta do Anioła Stróża. W miarę jednak jak dorastamy, zapominamy o obecności aniołów w naszym życiu, traktujemy je jak istoty z bajki. Czy faktycznie jako dorośli nie potrzebujemy aniołów?” – w tygodniku „Niedziela” pisze Ignacy Tarnobrzeski.

Przewodnik Katolicki

„Synod na temat synodalności zbierze się w Rzymie po raz drugi w dniach 2–17 października, aby kontynuować refleksje rozpoczęte w 2023 roku, po wieloletnich konsultacjach z wiernymi. Synodalność, będąca kluczowym motywem tego pontyfikatu, to idea współodpowiedzialności, dialogu oraz otwartości na różne perspektywy w procesie decyzyjnym Kościoła” – pisze w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

Czy całun turyński jest prawdziwy? Najnowsze badania na to właśnie wskazują. „Według tradycji przechowywane w Turynie płótno zawiera wizerunek ukrzyżowanego Jezusa. Przeprowadzone ostatnio analizy krwi i materiałów ziemistych podważają popularną hipotezę, iż jest to średniowieczne fałszerstwo” – czytamy w „Tygodniku Powszechnym”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze