Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy bardzo interesujący reportaż o kapucynie, który był hipisem i buntownikiem, a teraz pisze współczesne ikony. „– Odszedłem od klasycznego malarstwa i maluję innym alfabetem plastycznym – tłumaczy. Swoje ikony nazywa „współczesnymi”. Żeby odróżnić się od ikonografów, którzy kopiują te dawne.Twórczość traktuje jak głoszenie Ewangelii. – Stare ikony są piękne, ale dla wielu nieczytelne duchowo – uważa. – Żeby katecheza była skuteczna, potrzeba świeżego stylu” – czytamy w tekście Stanisława Zasady. W numerze też ciekawy tekst o Zakopiance. „Jest sławna na cały kraj głównie za sprawą legend o wielokilometrowych korkach, ale mnie nie wydają się one wcale najważniejsze. O wiele ciekawsze jest to, jak zmieniała się w ciągu tych 33 lat, odkąd pozostaję z nią w stałym, choć ruchomym związku. Jak zmieniał się jej wygląd i przebieg, jak zmieniało się to, co widać za oknem, i to, co widać i słychać we wnętrzu wiozącego mnie pojazdu – jak zmieniali się ludzie, którzy towarzyszyli mi w tej drodze, i to, co w jej trakcie robili” – snuje swoją opowieść o tej legendarnej drodze Dariusz Kosiński. Wreszcie, warto też z zainteresowaniem przeczytać wywiad z Joëlle Pineau, kanadyjską informatyczką i wiceprezeską META AI ds. fundamentalnych badań nad sztuczną inteligencją. Rozmówczyni przyznaje, że „kluczem do efektywnego korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji i unikania ewentualnych problemów wynikających z jej wykorzystywania jest poświęcenie czasu na próbę zrozumienia tej technologii i zaznajomienia się z nią. Tego nie da się zastąpić niczym innym”.

Przewodnik Katolicki

„Przewodnik Katolicki” zajmuje się w tym tygodniu tematem odbudowy po powodzi. „Jak najszybszej odbudowy wymaga infrastruktura hydrologiczna, by jesienne opady nie spowodowały błyskawicznej powtórki. Domy i budynki mieszkalne również trzeba wyremontować możliwie szybko, by mieszkańcy nie zostali podczas zimy bez ogrzewania. W celu odbudowy zdemolowanych przez wodę gmin najpierw trzeba będzie tam jakoś dojechać, problem w tym, że zniszczona jest również infrastruktura drogowa. Wyzwań i problemów jest więc tyle, że nawet nie wiadomo, w co włożyć ręce” – czytamy. W wydaniu także rozmowa z ks. Krzysztofem Porosło, współorganizatorem Ogólnopolskiego kongresu nowej Ewangelizacji w Tarnowie. Kongres poświęcony będzie rodzicom młodych dorosłych odchodzących z Kościoła. „Moment, w którym młody człowiek wychodzi z domu rodzinnego jest czasem jego własnych decyzji i własnych pomysłów na życie. Czasem to odejście z domu rodzinnego wiąże się również z odejściem od wartości, które były tam przekazywane, odejściem od pewnego kodu kulturowego stamtąd wyniesionego i od zwyczajów. Tak z pewnością było zawsze, jednak w ostatnich latach to zjawisko się nasiliło i zyskało rangę może nawet masowego. Statystyk dla Polski nie mamy, ale dane amerykańskie mówią, że nawet 80 proc. osób odchodzących z Kościoła to tzw. młodzi dorośli, czyli młodzi ludzie rozpoczynający studia i wraz z nimi pewien nowy etap w swoim życiu” – mówi rozmówca „Przewodnika Katolickiego”.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” przeczytamy w tym tygodniu m.in. o tym, skąd się biorą bakterie lekoodporne i jakie mogą być skutki zakażenia się nimi. „W ciągu najbliższych 25 lat około 40 mln osób umrze z powodu zakażenia lekoopornymi bakteriami. Wchodzimy w erę postantybiotykową” – pisze redakcja. W numerze też wywiad z Julią Osęką, najmłodsza uczestniczką Synodu o Synodalności. „Gość Niedzielny” pisze też o traumie i o tym, jak się z nią uporać. „Modlimy się, prosimy: „Od powietrza, głodu, ognia i wojny wybaw nas, Panie”. To „wybaw” można chyba potraktować szerzej niż jako „uchroń”. „Wybaw” od skutków dramatu – tych psychicznych, fizycznych i bywa, że duchowych. Gdy doświadczamy tragedii, gdy nagle musimy stanąć oko w oko z trudnym wydarzeniem w życiu, każdy reaguje zupełnie inaczej. Porównywanie, kto ma gorzej, kto przeszedł większą traumę, nie ma sensu. Zastanawianie się, jak ja bym reagował – tym bardziej” – czytamy. W artykule o sowich trudnych chwilach opowiadają bezpośrednio ci, którzy ich doświadczyli. W nowym wydaniu pisma znajdziemy też recenzję filmu „Pod wulkanem” polskiego kandydata do Oscarów. Jak czytamy, „to film o wojnie, w którym nie pada ani jeden strzał”.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” podejmuje tym razem bardzo „październikowe” tematy. znajdziemy w nim więc artykuły poświęcone m.in. sile różańca i życiu studenckiemu. Tygodnik podejmuje też temat obozów PRL dla sióstr. Na okładce zaś pojawia się pytanie, które stanowi temat główny tego wydania : „Kto rządzi w parafii?”. Redakcja pisze, że „potrzebna jest współodpowiedzialność za dobro, jakim jest wspólnota parafialna”.

Niedziela

W nowym wydaniu „Niedzieli” przeczytamy m.in. o tajemniczej rewolucji kopernikańskiej. „Ponad 480 lat minęło od odkrycia układu heliocentrycznego, a my nadal nie wiemy, jak polski astronom wpadł na ten pomysł. Wiemy za to, że Kopernik nie tylko „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, ale też „zbudził ze snu” przedstawicieli nauk ścisłych” – pisze redakcja. W numerze też o tym, że od dwóch lat żyjemy w „upojeniu narkotykiem wojennym”. „Morale żołnierzy podnosi wystrzelenie rakiety, której przeciwnik nie jest w stanie przechwycić. Liczą się ultranowoczesna artyleria samobieżna i torpeda morska, której nie może się oprzeć żaden pancerz. Myśliwce są bardziej topowe, a czołgi są nowej generacji. Propaganda z dumą podkreśla, że nasze armaty strzelają dalej, miny są subtelniejsze, a rakiety niszczą nawet nieujarzmione bunkry. Wołodymyr Zełenski wzywa, aby bezzwłocznie przekazać Ukrainie wszystkie ogłoszone do tej pory pakiety wsparcia wojskowego, a w międzyczasie ukraiński minister po raz kolejny kategorycznie żąda: „Musicie dać broń, dużo broni!” – czytamy. Jest też artykuł o różańcu: „W objawieniach fatimskich Maryja nieustannie przypominała o sile modlitwy różańcowej. Podczas każdego z sześciu spotkań z trojgiem pastuszków przekazywała jedno, niezmienne przesłanie: „Odmawiajcie Różaniec”. Ta prośba, powtarzana niczym refren, stała się najważniejszym elementem objawień”.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze