Przegląd prasy katolickiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
– Co dalej z sądami? – zastanawia się redakcja „Gościa Niedzielnego. – Zawetowanie przez prezydenta dwóch ustaw, które miały zreformować polskie sądownictwo, zmieniło sytuację polityczną. W trudnym położeniu znalazło się PiS, ale skomplikowała się też sytuacja opozycji, której zabrakło powodu do urządzania kolejnych demonstracji – pisze we wstępniaku ks. Marek Gancarczyk. Przeczytamy również o Ingmarze Bergmanie, który zmarł 10 lat termu i zostawił po sobie wiele znakomitych filmów.
Tygodnik Idziemy
– Szukam dobrych księży – o realiach duszpasterstwa na Łotwie, opowiada abp Zbigniew Stankiewicz, metropolita Rygi w rozmowie z ks. Henrykiem Zielińskim. Ponadto Sylwia Gawrysiak w tekście pt. „Wstajemy z kanapy” zastanawia się, co ubiegłoroczne Światowe Dni Młodzieży zmieniły w Polsce i w Kościele. Nie brakuje również tematów politycznych. Jacek Karnowski i ks. Henryk Zieliński komentują projekty zmian w polskim sądownictwie. – Ważą się losy nie tylko reformy wymiaru sprawiedliwości, ale także losy polskiej demokracji i samej Polski – pisze redaktor naczelny „Idziemy”.
Tygodnik Niedziela
Na okładce najnowszego wydania tygodnika „Niedziela” znajdziemy obrazek z wizyty brytyjskiej pary książęcej w Polsce. A w środku przeczytamy komentarze do tego wydarzenia ks. Łukasza Jaksika oraz Iwony Fliskowskiej. Znajdziemy również rozmowę Mateusza Wyrwicha z posłanką Krystyną Pawłowicz. – Widać, że środowisko sędziowskie cały czas było przekonane, iż wszyscy muszą ich słuchać, stąd ich lekceważące zachowanie – uważa prof. Pawłowicz. Ponadto przeczytamy również o kościele pw. św. Mikołaja w Rychwałdzie, który został podniesiony do godności bazyliki mniejszej.
Przewodnik Katolicki
– Ukraińcy stają się dziś najbardziej wpływową mniejszością narodową w naszym kraju. Ich obecność to dla nas i szansa, i wyzwanie – pisze w najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” Dorota Niedźwiecka. Znajdziemy również komentarz Piotra Jóźwika do obecnej sytuacji politycznej, która zmienia się jak w kalejdoskopie. – Kiedy w poniedziałek 17 lipca po południu oddawaliśmy do druku nowy numer czasopisma, temat opłaty paliwowej był jak najbardziej aktualny. Wieczorem było już po sprawie, bo Prawo i Sprawiedliwość z pomysłu się wycofało – pisze Piotr Jóźwik.
Tygodnik Powszechny
– Wolności oddać nie umiem – czytamy na minimalistycznej i wymownej okładce „Tygodnika Powszechnego”. – Dwa weta prezydenta do sądowych ustaw PiS to torpeda, która topi fundamentalną reformę, o której Jarosław Kaczyński marzył przez ćwierć wieku – pisze Andrzej Stankiewicz. Ponadto znajdziemy artykuł Stanisława Zasady o mowie nienawiści wobec poznańskiego imama Youssefa Chadida. O nieprawdziwych informacjach na jego temat, które obiegły Internet, pisaliśmy również na naszym portalu. Michał Kuźmiński i Marcin Żyła rozmawiają z kolei z psychiatrą prof. Bogdanem De Barbaro o nastrojach w polskim społeczeństwie i o tym, do czego mogą one prowadzić.
Zobacz także
Wasze komentarze