Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy rozmowę z Marcinem Napiórkowskim, nowym dyrektorem Muzeum Historii Polski. „Pozwolę sobie zastosować metaforę balistyczną: to jest muzeum polskiej trajektorii. Pozwala ocenić nasze położenie i wektor pędu – skąd przybyliśmy, gdzie się znajdujemy i w jakim kierunku zmierzamy. Każda wspólnota powinna mieć takie informacje, żeby podejmować mądre decyzje na przyszłość” – mówi rozmówca o placówce, którą od niedawna kieruje. W wydaniu znajdziemy też ciekawy reportaż o miłości w czasie wojny – jak żyć, gdy ginie ukochany. Olga z obwodu donieckiego opowiada o swoim zmarłym mężu Serhiju. „– Serhij mawiał, że miejsce prawdziwego wolontariusza jest na froncie – mówi mi Olga, gdy spotykamy się w przyfrontowym miasteczku w obwodzie donieckim. – I właśnie na froncie się poznaliśmy: ja wolontariuszka, on dowódca kompanii „Stalowa Sotnia” w 67. Brygadzie, stworzonej na bazie Ukraińskiego Ochotniczego Korpusu Prawy Sektor. To była wiosna 2022 r., front w obwodzie charkowskim, niedaleko miejscowości Barwinkowe” – tak się zaczyna ta wzruszająca historia. W numerze też opowieść o ks. Radku Rakowskim, proboszczu z poznańskiej Łaciny, i jego parafii – idącej często na przekór trendom panującym w Kościele. „Wierni sami biorą koszyczek, kto ma ochotę, wrzuca pieniądze. Na ścianie jest wpłatomat. Można wpłacić pięć złotych, dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści, pięćdziesiąt albo sto. Można też zrobić przelew na parafialne konto. Nie ukrywa, że podpatrzył wszystko w Trynidadzie i Tobago, gdy zastępował proboszcza. – Tam odkryłem, że jako ksiądz nie muszę siedzieć w biurze parafialnym, bo byli tam świeccy. Oni prowadzili parafię. A ja zajmowałem się tylko odprawianiem mszy i spowiadaniem” – czytamy w interesującym reportażu Stanisława Zasady.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy materiał o św. Marcinie z Tours. „Czasy św. Marcina z Tours i naszą epokę wiele łączy, głównie doświadczenie rozpadu dotychczasowych struktur i norm, na które nakłada się narastająca fala migracji. I chociaż to o św. Benedykcie czytamy, że stanął na czasów granicy, najpierw był fundament położony przez świętego z Akwitanii” – czytamy. W wydaniu też o planowanym ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy. „W Sejmie pojawił się projekt ustawy promowany m.in. przez wicemarszałek Senatu Magdalenę Biejat z klubu Lewicy. Zakłada on, że 24 grudnia stałby się kolejnym świętem państwowym. Haczyka w tym nie ma, gdyż w zamian autorzy projektu nie postulują likwidacji żadnego z pozostałych dni wolnych. Niektórych może zaskoczyć, że z definicji laicka lewica postuluje ustanowienie Wigilii świętem państwowym. Pojawiające się w uzasadnieniu projektu argumenty są jednak propracownicze, a nie religijne” – pisze redakcja. W tym tygodniu „Przewodnik Katolicki” podejmuje też temat remontów w Watykanie. „Wielki powrót baldachimu i renowacja wnętrza Bazyliki św. Piotra, budowa nowego tunelu pod prowadzącą do Watykanu via Conciliazione i remonty w całym mieście to tylko część przygotowań do obchodów Roku Jubileuszu 2025 w Rzymie. Skala przedsięwzięcia jest ogromna, podobnie jak waga pytania, które przy tej okazji postawiono: czy piękno wciąż może zbawić świat?” – zastanawia się redakcja.
Gość Niedzielny
„Gość Niedzielny” rozmawia w tym tygodniu z filozofem, prof. Jackiem Wojtysiakiem, m.in. o tym, czy sztuczna inteligencja zrozumie sens wiary. „Niebezpieczeństwem cywilizacji cyfrowej, informatycznej czy komputerowej (mniejsza o nazwy) jest to, że narzędzie często staje się decydentem, a asystent – mistrzem. To my powinniśmy rządzić narzędziami, a nie one nami. To my powinniśmy zaczynać rozmowy i wyznaczać cele, a nie dostosowywać się do tego, co mówi aplikacja” – czytamy na początku tekstu. W wydaniu też rozmowa z Łukaszem Wilczyńskim z organizacji Open Doors na temat sytuacji chrześcijan w Korei Północnej. „Szacujemy, że obecnie ponad 365 milionów chrześcijan na całym świecie doświadcza w swoim codziennym życiu silnej dyskryminacji i prześladowań, które mogą nawet zagrażać ich życiu. Na pierwszym niechlubnym miejscu Światowego Indeksu Prześladowań praktycznie od samego początku jest Korea Północna. Jedynie przez rok na pierwszym miejscu pojawił się Afganistan. Było to wtedy, gdy talibowie przejęli tam władzę” – czytamy. Jak przyznaje rozmówca, „Kim Dzong Un nie zniesie innych bogów poza sobą, ale szczególnie Boga chrześcijańskiego”.
Idziemy
Tygodnik „Idziemy” pisze o abp. Adrianie Galbasie, nowym metropolicie warszawskim. „56-letni hierarcha pochodzi z Bytomia, jest pallotynem, doktorem teologii duchowości. Wśród biskupów wyróżnia się bezpośrednim stylem wypowiedzi. Bliska jest mu wizja Kościoła synodalnego. Jako najważniejsze zadanie Kościoła dzisiaj postrzega ewangelizację, zwłaszcza ludzi młodych. Jego dewizą biskupią są słowa Pax Christi (’Pokój Chrystusa’)” – czytamy. „Czy określenie zasad korzystania przez uczniów w szkole z telefonów, na co decyduje się coraz więcej placówek, faktycznie działa?” – zastanawia się w innym materiale redakcja. „W Polsce nie istnieje odgórny zakaz używania smartfonów w szkołach, jednak każda placówka może sama regulować zasady korzystania z elektroniki. – My z tej możliwości korzystamy, i to od wielu lat – mówi Małgorzata Kamińska, dyrektor szkoły. – Uczniowie zostawiają telefony w przeznaczonych do tego skrzyneczkach, które na czas lekcji trafiają do szafki w pokoju nauczycielskim. Urządzenie przestaje rozpraszać dopiero, gdy zniknie z zasięgu wzroku – dodaje” – czytamy dalej.
Niedziela
W nowym wydaniu „Niedzieli” znajdziemy materiał na temat nowej encykliki papieża Franciszka Dilexit nos. „W komentarzach nazywano go różnie, przeważnie używano wielkich słów. Mówiono, że to klucz do pontyfikatu, kamień węgielny, najważniejsza encyklika. Czy to tylko pusta retoryka mająca na celu wybicie się w gąszczu wiadomości natrętnego szumu informacyjnego? Niekoniecznie. Trzeba powiedzieć, że to nauczanie papieża o sercu, przede wszystkim o Sercu Boga, ale i o ludzkim sercu, stanowi rzeczywisty fundament wcześniejszych encyklik, przede wszystkim dwóch społecznych: Laudato si’ i Fratelli tutti, i uzasadnia poszanowanie świata stworzonego oraz wzajemne braterstwo. Ostateczne i niepodważalne uzasadnienie znajdują one w Sercu Boga, które jest nie tylko synonimem, zwykłą przenośnią, obrazem, ale i źródłem podstawowej zasady chrześcijańskiej i ludzkiej, którą jest miłość” – czytamy. W numerze też o stuleciu przyznania Nobla w dziedzinie literatury Władysławowi Reymontowi. „to lat temu, 13 listopada 1924 r., Akademia Szwedzka nagrodziła Reymonta za ponadczasowe dzieło – „Chłopi”. Tym samym został on drugim w historii Polakiem z Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |