Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” w tym tygodniu zastanawia się nad jedzeniem w dużych miastach. „W największych polskich miastach ceny w restauracjach przestały odzwierciedlać możliwości mieszkańców. Czy w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu da się jeszcze zjeść smacznie i w miarę tanio?” – zadaje pytanie redakcja. W numerze też ciekawy artykuł o tym, że niełatwo dzisiaj znaleźć biskupa. „W największych polskich miastach ceny w restauracjach przestały odzwierciedlać możliwości mieszkańców. Czy w Warszawie, Krakowie lub Wrocławiu da się jeszcze zjeść smacznie i w miarę tanio?” – czytamy. W wydaniu znajdziemy też bardzo interesujący artykuł o Cate Blanchett. „Kiedy pojawia się na ekranie, piekło zamarza. Nie chodzi nawet o fizyczny wizerunek, kojarzący się z Królową Śniegu – w łączeniu inteligencji i instynktu, kreatywności i rzemiosła, talentu i charyzmy ta aktorzyca nie ma sobie równych” – czytamy w sylwetce aktorki. Wreszcie, „Tygodnik Powszechny” zabiera nas też na basen do… Paryża. „Paryż to raj pływaków. Stolica Francji oferuje czterdzieści trzy miejskie pływalnie, perełki architektury i dizajnu. Niestraszny nam deszcz ani śnieg. Nawet w środku zimy zrywamy się przed świtem, chwytamy przygotowane przy łóżku torby i spieszymy przez ciemne miasto, żeby rozpocząć dzień w chłodnej, chlorowanej wodzie” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy ciekawy artykuł o… kalendarzach. „Korzystając z kalendarza, nawet nie przypuszczamy, z jak rewolucyjnym wynalazkiem mamy do czynienia. Przez wieki mierzenie dni i lat było prawdziwym problemem. Rozwiązał go dopiero papież Grzegorz XIII i to zaledwie 400 lat temu” – czytamy. Redakcja pisze też o bł. Karolinie Kózkównie. „Karolinę Kózkównę stawia się dziś za wzór młodzieży. Karolina może pociągać, ale przeakcentowana – może również ranić. I to w sposób, którego ona sama z pewnością by nie chciała” – czytamy. W wydaniu znajdziemy też ciekawy tekst o ekumenizmie – także w kontekście wojny w Ukrainie. „Papież Franciszek od początku swojego pontyfikatu kładzie nacisk na potrzebę jedności między wyznaniami chrześcijańskimi, co jest kontynuacją linii poprzednich papieży. Z perspektywy Franciszka ekumenizm nie jest jedynie kwestią teologiczną, ale koniecznością wynikającą z kontekstu współczesnych globalnych kryzysów – zarówno moralnych, jak i politycznych – na które takie właśnie dialogiczne i wspólnotowe pojmowanie relacji między różnymi wyznaniami ma być remedium” – czytamy.
Gość Niedzielny
W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy opowieść o mało znanym Zgromadzeniu sióstr od Aniołów. „Zgromadzenie powstało w Wilnie. I istnieje w wielu krajach, by służyć bez rozgłosu, lecz konkretnie. Trochę jak anioły: niewidoczne, a obok. Zgromadzenie Sióstr od Aniołów (CSA), bo o nim mowa, założone w 1889 r., od początku było zgromadzeniem ukrytym, bezhabitowym. Powstało w czasach skrajnie trudnych dla Kościoła i społeczeństwa, bo w okresie ostrych represji popowstaniowych i pod zaborami. I nadal walczy o kapłanów!” – czytamy. W wydaniu także materiał o cukrzycy. „Co dwudziesty Polak choruje na cukrzycę. Jedna czwarta nawet o tym nie wie, a część pewnie nie chce wiedzieć. Współczesna medycyna pokazuje, że mimo tej choroby można czerpać z życia pełnymi garściami. Pod pewnymi warunkami” – czytamy. „Gość Niedzielny” pisze też o tym, że jeden z najgroźniejszych wulkanów na Islandii zaczyna się przebudzać. „Czy erupcja islandzkiej Katli sparaliżuje Europę?” – zadaje pytanie redakcja.
Idziemy
O solidarności z ubogimi redakcja „Idziemy” rozmawia w tym tygodniu z bp. Wiesławem Szlachetką. „To papież Franciszek przed ośmioma laty, na zakończenie Nadzwyczajnego Jubileuszowego Roku Miłosierdzia, ustanowił Światowy Dzień Ubogich. Tak więc podjęcie tej inicjatywy jest jak najbardziej znakiem łączności z papieżem, który w swoim pontyfikacie właśnie ubogim poświęca tak wiele miejsca. Ważne są tu słowa Jezusa, które wypowiedział do swoich uczniów: „Ubogich zawsze macie u siebie”. I tak rzeczywiście jest – ubodzy, czyli ci, którzy potrzebują pomocy, zawsze są obok nas. Są wśród nich także dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami. Tu nie chodzi tylko o potrzeby materialne, ale także duchowe, których dzisiaj pojawia się coraz więcej, jak np. samotność, brak poczucia sensu życia, smutek czy głód życzliwego słowa, które podnosi na duchu” – mówi rozmówca. w wydaniu też o Robercie Lewandowskim. „W wielkim sporcie emerytura przychodzi najczęściej szybko. Młodość, witalność, siła zawsze były w cenie. Dlatego tym większy szacunek należy się zawodniczkom i zawodnikom, którzy potrafili pokazać, że metryka często nie gra roli. W ostatnich tygodniach tę prawdę potwierdził Robert Lewandowski, piłkarz października w lidze hiszpańskiej. Człowiek, który w Madrycie dwiema bramkami pognębił Real w prestiżowym starciu z Barceloną. Lewandowski to niezmiennie lider polskiej kadry, piłkarz, który mimo 36 lat na karku nadal jest na ustach piłkarskiego świata” – czytamy.
Niedziela
„Niedziela” podejmuje w tym tygodniu temat synodalności, o której w ostatnich latach w Kościele mówi się bardzo dużo. „Podczas czytania dokumentu końcowego synodu można zauważyć, że propozycje reformy dotyczą sposobu funkcjonowania Kościoła, zwłaszcza zwiększenia udziału świeckich w procesie podejmowania decyzji, a także większej ich obecności w pracy apostolskiej Kościoła. Ojcowie synodalni zwrócili również uwagę na transparentność kościelnych struktur. Dokument końcowy mówi o różnych wymiarach synodalności. Najpierw chodzi o wspólnotowy styl myślenia, działania, ale również rozeznawania w Kościele. Ponadto struktury kościelne mają działać w duchu synodalnym. W tym kontekście pojęciem kluczem jest „nawrócenie relacyjne”. Chodzi o to, że Kościół ma być skupiony na osobie, a nie na strukturach, na Osobie Jezusa i osobie konkretnego człowieka” – czytamy. W wydaniu też o Władysławie Zamoyskim, czyli jednym z p[patronów kończącego się roku 2024. Zawdzięczamy mu Zakopane i Fundację Kórnicką.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |