Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

W „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy pierwsza adwentową rozmowę wokół cnót. Małgorzata Lebda opowiada o miłości. „W czasie różnego rodzaju kryzysów, w jakich żyjemy – klimatycznego, wojennego, migracyjnego, empatia wobec drugiego człowieka, empatia, którą wiążę z miłością, z kochaniem, wydaje mi się konieczna. Za nią idzie czujność i troska o to, co się dzieje z innymi ludźmi, ale nie tylko z nimi, bo i z całą resztą natury: zwierzętami, rzekami, lasami” – mówi poetka. Redakcja zabiera nas także do gaju oliwnego – a trwa sezon na oliwki. „Najstarsze stanowiska archeologiczne dowodzące uprawy drzew i wyciskania z nich soku – bo oliwa to nic innego jak sok wyciśnięty z całych oliwek – odnaleziono w tureckiej dziś Ionii i w okolicach izraelskiej Hajfy. W historii ważnym miejscem słynącym z oliwy stała się Kreta, zwłaszcza jej główny ośrodek okresu minojskiego, czyli Knossos. Oliwa z Krety była uważana za najlepszą. Handlowano nią z Egiptem, Rzymem i innymi greckimi miastami-państwami” – czytamy w tej niezwykłej opowieści. W wydaniu tez o globalnej polityce klimatycznej. „Szczyt COP29 był farsą, przyszły prezydent USA nie wierzy w globalne ocieplenie, Europa kłóci się o pieniądze, a Donald Tusk mówi, że ograniczenia emisji szkodzą gospodarce. Czy czas rozwiać złudzenia co do globalnej polityki klimatycznej?” – pyta redakcja. W dziale naukowym „Tygodnika Powszechnego” znajdziemy ciekawy materiał o tym, dlaczego chodzimy na dwóch nogach. „Ewolucja dwunożności poprzedziła pojawienie się pozostałych cech, które odróżniają nas od innych zwierząt. Wciąż jednak nie wiemy, co pchnęło naszych małpich przodków na drogę do człowieczeństwa” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy rozmowę z Barbarą Grochal o uważności w byciu wolontariuszem. „Miałam szczęście do nauczycieli. Kilkoro z nich zaszczepiło we mnie potrzebę pomocy innym. Nie przekonywali do tego słowem, ale działaniem. Pamiętam, jak w liceum z nauczycielką od historii chodziliśmy do szpitala dziecięcego wspierać chore dzieci. Przykłady tego typu akcji mogłabym mnożyć. To, co zasiane w młodości, idzie za człowiekiem w życie” – mówi rozmówczyni. Redakcja rozmawia też z Martą Boczkowską m.in. na temat regulacji w zawodzie psychoterapeuty. „Jako psycholodzy, praktycy i badacze, obserwujemy niepokojące zmiany wokół problematyki zdrowia psychicznego. Pamiętamy czasy, gdy psychoterapia była kompetencją słusznie zarezerwowaną w ramach kształcenia podyplomowego wyłącznie dla psychologów i lekarzy psychiatrów. Dostęp do jej świadczenia był tak restrykcyjny, że psychoterapeutą mógł zostać jedynie specjalista psycholog kliniczny lub lekarz psychiatra, czyli osoba, która poza studiami magisterskimi ukończyła specjalizację w ochronie zdrowia. Ostatnie lata przyniosły sporo zmian, z jednej strony nauka coraz precyzyjniej określa, czym jest skuteczna psychoterapia, z drugiej zaś luzuje się kryteria osób przyjmowanych do szkoleń psychoterapeutycznych (pod pretekstem dostępności do psychoterapii). Dziś psychoterapię może świadczyć architekt czy prawnik po dwóch latach szkolenia” – czytamy.

Gość Niedzielny

„Gość Niedzielny” adwentowo zabiera czytelników do rzymskich bazylik. „Onieśmielała mnie przepychem i wielkością. By odkryć monumentalną bazylikę Świętego Piotra, musiałem zejść do podziemi, dotknąć korzeni. „Piotr tu jest” – te słowa sprawiły, że pokochałem kolosa, którego nie potrafiłem ogarnąć” – zaczyna swój tekst Marcin Jakimowicz. Redakcja zastanawia się też nad tym, czy Rzym jest gotów przyjąć pielgrzymów, którzy przyjadą na Rok Jubileuszowy. „Za niespełna miesiąc papież Franciszek otworzy Drzwi Święte i zainauguruje Rok Jubileuszowy 2025. Czy Rzym gotowy jest na przyjęcie milionów pielgrzymów, których w Roku Świętym spodziewa się to miasto?” – pyta redakcja. W „Gościu Niedzielnym” w tym tygodniu też o „Ani z Zielonego Wzgórza”. „Mija właśnie 150 lat od narodzin Lucy Maud Montgomery, autorki cyklu powieści o Ani z Zielonego Wzgórza, który mimo upływu czasu wciąż należy do chętnie czytanych. Jego pierwsza część znajduje się ciągle na liście lektur (obecnie wśród lektur uzupełniających dla klas IV–VI), ale sięgają po te pozycje nie tylko najmłodsi. I, warto dodać, nie tylko dziewczęta. To książki uniwersalne, do których wraca się także w dorosłości, odkrywając w nich to, co w wieku dziecięcym mogło umykać uwadze: fascynujące opisy dzikiej przyrody, dyskretny humor, ale też spory ładunek życiowej mądrości, ukrytej pod zewnętrzną powłoką zwariowanych przygód” – czytamy.

Idziemy

Tygodnik „Idziemy” zastanawia się w tym tygodniu nad tym, dokąd zmierza globalne Południe. „Rośnie w siłę grupa państw, które niespecjalnie lubią Zachód. Nieformalna organizacja BRICS się rozrasta. Władimir Putin chce, by stała się przeciwwagą dla krajów silnych i bogatych. I, dodajmy, wrogo nastawionych wobec Rosji. Na szczyt BRICS – do niedawna grupującego Brazylię, Rosję, Indie, Chiny i Republikę Południowej Afryki – przybyło do Kazania około trzydziestu delegacji krajów należących do tej organizacji i chcących się w niej znaleźć. Jak by nie mówić, to sukces Putina. Okazało się bowiem, że usilne starania doprowadzenia do dyplomatycznej izolacji Rosji zakończyły się niepowodzeniem. Nawet jeśli w najbliższej przyszłości BRICS nie może liczyć na spektakularne sukcesy” – czytamy. W wydaniu także o świecy, która od lat związana jest w Polsce z Adwentem: „Święta Bożego Narodzenia to czas refleksji, radości i dzielenia się tym, co mamy. Od 1994 r. jednym z najpiękniejszych symboli polskiej Wigilii jest świeca Caritas. Jej blask przypomina, że w tym wyjątkowym okresie nie możemy zapominać o potrzebujących – zwłaszcza dzieciach”.

Niedziela

W „Niedzieli” przeczytamy o rozpoczynającym się za chwilę Adwencie. „Adwent, szczególnie dziś, staje się swoistym przystankiem – okazją, aby przypomnieć sobie, co jest w życiu naprawdę istotne. Papież wskazał, że Adwent to czas czterech kroków, które mogą pomóc nam przeżyć go pełniej. To naprawa relacji, pokonanie własnej dumy, odnalezienie siły w trudnych chwilach oraz otwarcie z czułością serca na innych. Każdy z tych kroków jest wezwaniem do działania, które sprawia, że Adwent to coś więcej niż tylko okres oczekiwania – staje się on czasem głębokiej przemiany” – czytamy. Poza tym w numerze też o polskiej biedzie. „Ponad 17 mln Polaków musi żyć bardzo skromnie, a ponad 2,5 mln żyje w skrajnej biedzie, w tym 0,5 mln dzieci – takie alarmujące dane płyną z raportu EAPN Polska za rok 2023. Choć polskie PKB pnie się w górę, to jednak rośnie nam także rozwarstwienie społeczne, bo jednocześnie przybywa biedaków i milionerów” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze