Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszy wydaniu „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o bazylice św. Pawła za Murami. „Rzymska bazylika św. Pawła za Murami znajduje się dosłownie za murami, bo od starego miasta oddzielają ją mury aureliańskie, wzniesione w 282 roku. Jakoś tu inaczej niż w otoczeniu pozostałych największych bazylik Rzymu. Panujący tu szczególny klimat wynika z oddalenia od ścisłego centrum miasta” – pisze Franciszek Kucharczak.
Idziemy
„Na początku Adwentu warto, żebyśmy sobie uświadomili, że słowa mają znaczenie. Od Słowa, które Ciałem się stało, zaczął się nowy etap historii zbawienia. Ale wcześniej od fałszywego, choć słodko brzmiącego słowa kusiciela zaczął się ludzki dramat. Niektóre słowa i pojęcia są wpychane do Kościoła jak koń trojański. Z początku brzmią mile, nowocześnie i inkluzywnie, ale ich celem jest sianie zamętu i zniszczenia” – pisze ks. Henryk Zieliński.
Niedziela
W tygodniku „Niedziela” przeczytamy między innymi o ponownym otwarciu katedry Notre-Dame. „Odbudowa słynnej paryskiej świątyni była ogromnym wyzwaniem. Jej rekonstrukcja kosztowała ponad 3 mld zł. Sfinansowano ją dzięki hojności 340 tys. darczyńców ze 150 krajów. Przez ostatnie 5 lat w prace przy odbudowie katedry zaangażowanych było 2 tys. osób oraz blisko 250 firm i pracowni artystycznych” – pisze Patrick Edery.
Przewodnik Katolicki
Co to znaczy, że Maryja jest niepokalanie poczęta? O to ks. Wojciech Nowicki pyta o. Tomasza Grabowskiego OP. „To znaczy, że poczęła się bez grzechu pierworodnego i bez jego skutków. Każdy człowiek od grzechu Adama i Ewy rodzi się naznaczony jego skutkami, z których najważniejszym jest stan pozbawienia łaski uświecającej (jedności z Bogiem). Grzech pierworodny był z jednej strony konkretnym grzechem uczynkowym Adama i Ewy, a z drugiej strony był pierwszym grzechem w ogóle. Jako pierwsze świadome i dobrowolne odrzucenie Boga dokonane przez ludzi grzech ów uszkodził ludzką naturę. Od tej chwili każdy człowiek w „genotypie” nosi skutki grzechu pierworodnego” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
„Mianując kardynałów, papież nie tylko przygotowuje wybór swego następcy, ale też przymierza Kościół do niełatwej, bo dawno zapomnianej roli” – pisze Edward Augustyn. „Od 7 grudnia kolegium kardynalskie będzie liczyło 253 hierarchów – najwięcej w historii Kościoła. Rekordowa będzie także liczba jego członków (140), którzy nie ukończyli 80. roku życia i mają czynne prawo wyborcze. Wybór następcy św. Piotra to najważniejsza prerogatywa kardynałów. Diecezją, nawet najważniejszą, może kierować biskup, podobnie jak watykańską dykasterią (dziś jednej szefuje nawet osoba świecka). Ale wybierać papieża może tylko kardynał” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |