Przegląd prasy katolickiej
Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechnym” przeczytamy reportaż o dominikanach, którzy opuszczają ulicę Zieloną w Łodzi. „Kaplica jest na parterze. Ołtarz z piaskowca, dużo kamienia, jasne ściany. W nastawie ołtarza Ikona Krzyża. Podobna do tej z kościoła San Damiano, przy której nawrócił się Franciszek z Asyżu. Ta tutaj nazywa się Ikoną św. Dominika. Obok Ukrzyżowanego sceny ilustrujące sposoby modlitwy Dominika. Po prawej ikona Matki Bożej, po lewej duża fotografia Frassatiego – ta sama z Alp z fajką w zębach. Sto sześćdziesiąt krzeseł. W niedzielne południe przychodziło po dwieście, trzysta osób. Na Pasterkę i Triduum jeszcze więcej. Część stała w korytarzu, na schodach” – przeczytamy w tym poruszającym materiale o niedługiej historii miejsca, które ogromnie wpłynęło na łódzki Kościół. Bardzo ciekawa jest tez rozmowa z Eranem Levinem o szerszeniach – które da się lubić! „Aby móc prowadzić badania, muszę pozyskiwać granty. Zwykle granty, o które się staram, przypadają badaczom pszczół. A ja dostaję uwagi typu: „szerszenie są szkodliwe, powinien pan zbadać, jak je wszystkie wybić!”. A przecież szerszenie są ogromnie pożyteczne! To zapylacze, wiele roślin jest od nich całkowicie zależnych. Poza tym zajmują się pracami sanitarnymi w naszym środowisku – czyszczą ciała zwierząt z mięsa, zapobiegając jego gniciu i rozprzestrzenianiu chorób, a także kontrolują populację wielu owadów, które w przeciwnym razie mogłyby przejąć środowisko” – opowiada rozmówca. W adwentowym cyklu rozmów o cnotach przeczytamy wywiad z Tomaszem Stawiszyńskim – wokół wiary. „Chrześcijaństwo z jego realizmem antropologicznym, dyscypliną myślenia, szacunkiem dla wolności sumienia i godności osoby wydaje się „wystarczająco dobrym” projektem życiowym, odtrutką na fake newsy i polaryzację” – mówi rozmówca.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” przeczytamy o nadchodzących świętach w Rzymie – czyli o inauguracji Roku Świętego. „Watykan szykuje się na Boże Narodzenie, które w tym roku zbiega się z inauguracją Roku Jubileuszowego. Święta obfitować będą w duchowe przeżycia i symboliczne gesty. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej opublikowało szczegółowy kalendarz uroczystości, którym będzie przewodniczył papież Franciszek. W kuluarach słychać zaś, że w tym roku do Rzymu przyjechać może rekordowa liczba turystów. Dlatego też święta w sercu Kościoła będą obfitować z jednej strony w duchowe przeżycia i symboliczne gesty, podkreślające wagę tego szczególnego okresu, a z drugiej strony nie zabraknie atrakcji turystycznych” – pisze redakcja. W numerze przeczytamy także materiał psychologiczny o kłótni. „Właśnie się pokłóciliście. Być może ktoś wyszedł, trzaskając drzwiami, być może rozmowa skończyła się stwierdzeniem, że druga osoba jest idiotą. W każdym razie – kłótnia się zakończyła. Co robicie? Które z waszych zachowań będą sprzyjały rozwojowi związku, a które pogłębią problemy?” – czytamy.
Gość Niedzielny
W „Gościu Niedzielnym” o. Paweł Kuzak, dominikanin, opowiada o nieudanych końcach świata – choćby o tym z końca pierwszego milenium chrześcijaństwa: „Koniec świata, katastrofa, zagłada. O północy straszliwy smok Lewiatan ma zerwać oplatające go łańcuchy, przerwać pierścień Rybaka i wydostać się spod ziemi, by siać spustoszenie. Ludzie powtarzali tę (spopularyzowaną po latach) legendę z ust do ust. Wybiła dwunasta i… smok się nie obudził. Nic się nie stało. Zagłada nie nadeszła. Ludzie wybiegli na ulice, płakali ze szczęścia, rzucali się sobie w ramiona. Papież miał z tego powodu udzielić miastu i światu błogosławieństwa Urbi et Orbi”. Redakcja pisze tez o walce o centra zdrowia psychicznego. „5 grudnia przez Warszawę przeszedł Żółty Marsz w obronie reformy psychiatrii. Kilkuset lekarzy, asystentów zdrowienia i innych pracowników sektora psychiatrii środowiskowej, pacjenci i przedstawiciele organizacji pozarządowych protestowali przed Sejmem przeciwko planom likwidacji centrów zdrowia psychicznego” – pisze redakcja i tłumaczy, dlaczego warto walczyć o centra zdrowia psychicznego.
Idziemy
W „Idziemy” znajdziemy materiał poświęcony imigrantom w Portugalii. „Liczba żyjących w Portugalii imigrantów rośnie. Podobnie jak liczba konfliktów na tle społecznym. Coraz częściej opierają się one na zarzutach o rasizm. (…) Od końca października policja podjęła kilkaset interwencji na osiedlach Lizbony oraz w jej okolicy z powodu zamieszek wszczętych po śmierci Odaira Moniza. Pochodzący z Wysp Zielonego Przylądka mieszkaniec osiedla Zambujal na przedmieściach portugalskiej stolicy został zastrzelony przez funkcjonariuszy, kiedy stawiał opór podczas próby zatrzymania. Według zeznań policjantów 43-letni mężczyzna był uzbrojony w nóż” – czytamy. W numerze także materiał o nadziei. „Człowiek jest zaprogramowany na to, by osiągnąć szczęście. Bez nadziei na coś większego niż nasze zmienne i przemijające życie staje się to niemożliwe” – czytamy.
Niedziela
„Niedziela” pisze w tym tygodniu o samotności – także w kontekście nadchodzących świąt. „Zostają sami z rozmaitych powodów i nie nam sądzić, czy z własnej winy, czy bez winy. Fakt pozostaje jednak faktem – część z nas spędzi nadchodzące święta samotnie. Ta część znacząco rośnie w ostatnich latach, co nie uszło uwadze psychologów, socjologów i duchownych. Do tej grupy należą nie tylko seniorzy, ale także ludzie w każdym wieku. Nie chcemy jednak na 10 dni przed Bożym Narodzeniem zastanawiać się, dlaczego tak się stało… Bardziej chodzi nam o to, by pojedynczych samotnych wyłowić z otoczenia i, o ile to możliwe, nie pozostawiać samych” – czytamy. Poza tym znajdziemy też rozmowę z dk. Waldemarem Rozynkowskim m.in. o tym, jakie znaczenie dla Kościoła diecezjalnego ma nadchodzący Rok Święty. „Genezy lat jubileuszowych w Kościele katolickim należy szukać w Starym Testamencie. Ich nazwa została zaczerpnięta od instrumentu, a dokładnie rogu kozła (yobel), którym obwieszczano początek jubileuszu. Ten wyjątkowy rok w świetle zapisów w Księdze Kapłańskiej przypadał co 50 lat – po cyklu 7 pełnych lat szabatowych obchodzonych co 7 lat. Jubileusz był okazją do odnowienia relacji z Bogiem, między ludźmi oraz z całym stworzeniem” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |