Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

„Mniej Polaków chodzi do kościoła, ale ci, którzy to czynią, częściej przystępują do Komunii i bardziej angażują się w życie parafii. O czym mówią nam statystyki i czego nie znajdziemy w gąszczu tabelek i wykresów?” – o tym w najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” pisze Marcin Jakimowicz.

Idziemy

W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” przeczytamy rozmowę z abp. Adrianem Galbasem. „Nasz założyciel, św. Wincenty, był człowiekiem, który nikogo nie przekreślał. Zawsze szukał dróg dotarcia do ludzi z ewangelicznym przesłaniem, nawet kiedy było to niełatwe. Mamy starać się dotrzeć do człowieka w tym miejscu i w tych okolicznościach, w jakich on się znajduje. Nawet gdyby jego sytuacja życiowa była mocno pokomplikowana, a on sam znajdował się daleko od Kościoła. Ta sprawa mocno jest nam wkładana do głów w czasie formacji zakonnej i z bogatej duchowości pallotyńskiej chyba ona jest mi dzisiaj najbliższa” – mówi metropolita warszawski.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” prof. Monika Przybysz pisze o konieczności ograniczenia korzystania z urządzeń cyfrowych. „Wielu naukowców w Polsce i na świecie puka się w czoło, patrząc na nasz kraj z troską: co my robimy i dlaczego tak wcześnie?! Problem zaczyna się jednak znacznie wcześniej, kiedy dla uspokojenia dajemy smartfon z bajką do ręki już 2-latkowi, aby był grzeczny, aby szybko i wszystko zjadł, aby… mieć święty spokój od dziecka i chwilę odpocząć” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

Czy Synod o Synodalności zmieni oblicze Kościoła? „Dokument końcowy synodu o synodalności nie wprowadza żadnych radykalnych zmian w Kościele, nie zmienia nawet jego praktyki. Jest za to prezentacją wizji Kościoła w XXI wieku – wizji nie tyle doktrynalnej, ile duszpasterskiej. Na pytanie zatem, czym Kościół w swojej istocie jest, odpowiedź pozostaje niezmienna. Na pytanie, w jaki sposób ma być we współczesnym świecie, synod daje szeroką odpowiedź” – pisze Monika Białkowska na łamach nowego „Przewodnika Katolickiego”.

Tygodnik Powszechny

„Panuje ostrożna zgoda, że – zgodnie z klasycznym modelem rozwoju technologii – w przypadku AI okres wygórowanych obietnic już za nami i nadciąga etap otrzeźwienia. Tylko co dalej?” – zastanawia się Łukasz Lamża w „Tygodniku Powszechnym”. „Sztuczna inteligencja – to wciąż jedno z najgorętszych haseł medialnych, ale – co rzadkie – kryje się za tym autentyczna rewolucja technologiczna i naukowa. Ot, Nobel z chemii, który przyznano w 2024 roku za przewidywanie struktury białek przy pomocy AI. Istotny detal: jeden z trzech uhonorowanych, John M. Jumper, to 39-letni dyrektor Google DeepMind. Tego jeszcze nie było. Wszyscy zastanawiają się więc, jaka jest realna skala tej rewolucji” – czytamy.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze