Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” podejmowany jest temat seniorów. „Dostęp do usług dla osób w wieku 75+ w teorii jest powszechny. Praktyka mówi jednak coś zupełnie innego. Obraz, który się rysuje, wywołuje raczej gorycz. Co i kiedy należy się seniorom?” – pisze Karol Białkowski.
Idziemy
„Między chrześcijanami nie ma już tak głębokiej jak niegdyś izolacji, niechęci i wrogości. Przeciwnie, powoli zbliżamy się ku sobie, o wielu sprawach rozmawiamy i wiele kwestii potrafi my na bieżąco wyjaśniać. Ale w dalszym ciągu istnieją problemy, które dzielą i powodują rozłamy. Na świecie i w życiu człowieka pojawia się bowiem grzech. Jego skutkiem jest m.in. niszczenie jedności. Istnieje wielu specjalistów od ekumenizmu, ale jest on przede wszystkim odruchem serca, pragnieniem jedności, przyjaźni i wspólnoty między ochrzczonymi. Impuls ten pochodzi od Ducha Świętego” – z biskupem elbląskim Jackiem Jezierskim, przewodniczącym Rady ds. Ekumenizmu działającej w ramach Konferencji Episkopatu Polski, rozmawia Magdalena Prokop-Duchnowska.
Niedziela
„W dzisiejszych czasach tak wielu ludzi przeżywa duchowe zniechęcenie, znużenie, oschłość i przygnębienie. Czujemy lęki i obawy. Nie umiemy sobie poradzić z milczeniem Boga. Coraz częściej mówimy o groźnej chorobie – depresji – pisze w najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” ks. Mariusz Frukacz. „Już Ewagriusz z Pontu (345-399) opisywał te duchowe stany, nazywając je acedią. Dla tego mistrza życia duchowego acedia to niechęć bądź udręka serca” – czytamy.
Przewodnik Katolicki
„Tuż po Nowym Roku papież Franciszek mianował s. Simonę Brambillę prefektką Dykasterii ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Proprefektem tej dykasterii został salezjanin, kard. Ángel Fernández Artime. To pierwsza nominacja kobiety na najwyższe stanowisko dykasterii Kurii Rzymskiej” – pisze Michał Kłosowski. „W kontekście większego angażowania kobiet trudno nie wspomnieć o Janie Pawle II. To w czasach jego pontyfikatu rola kobiet w Watykanie ulegała stopniowej, choć ograniczonej ewolucji” – czytamy.
Tygodnik Powszechny
W „Tygodniku Powszechny” podejmowany jest temat stwierdzenia nieważności małżeństwa. „Sądy kościelne w Polsce są nieprzewidywalne, a ich orzecznictwo niejednolite. Dlatego jedni otrzymują wyrok pozytywny niemal od ręki, inni czekają latami lub odchodzą z niczym w poczuciu krzywdy” – pisze Ignacy Dudkiewicz.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |