![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/przeglad-prasy_baner-mockup1-900x380.jpg)
Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/image.psd15.jpg)
Tygodnik Powszechny
W nowym „Tygodniku Powszechnym” znajdziemy m.in. bardzo ciekawy tekst o tym, jak gry komputerowe mogą być wykorzystywane w terapii. „Korzyści płynące z integracji mogą być nie do przecenienia. Gry uczą systematyczności i skupienia, mogą być dobierane indywidualnie do potrzeb pacjentów, ale nadają się również do terapii grupowych. Zaś przede wszystkim, jak podkreślają praktykujący terapię za pomocą gier psychologowie oraz teoretyzujący na ten temat naukowcy, są bezpieczną przestrzenią, w której łatwo jest pracować z użyciem znaków zarezerwowanych dla języka sztuki: metafor, porównań, wszelkich figur pars pro toto” – czytamy. w wydaniu też bardzo interesujący wywiad z Joanną Braun, scenografką. Artystka opowiada o maskach – m.in. o tym, co musi w nich być, by były poruszające: „Może moduł, od którego zaczyna się jej tworzenie? Forma geometryczna? Zestaw kolorów? Ogólny zamysł? Proporcje idealne lub zaburzone? Każda maska uruchamia proces poszukiwania formy. Podam przykład ze „Skąpca”, mojego debiutu, który prawie sześćdziesiąt lat temu odbył się w Grotesce. Szukałam inspiracji w czasach Moliera, czytałam książki, przeglądałam albumy. I choć Molier żył za panowania Ludwika XIV, dla mojej wyobraźni okazały się inspirujące czasy Ludwika Filipa. Konkretnie: karykatura Ludwika, którego twarz została narysowana w kształcie gruszki. To właśnie wykorzystałam w maskach do „Skąpca”. Członkowie jego rodziny otrzymali głowy w kształcie odwróconej gruszki”. „Tygodnik Powszechny” analizuje też fenomen o. Adama Szustaka OP. „Jako duszpasterz o. Szustak nie ogranicza się do rzeczywistości wirtualnej. Jest zapraszany na rekolekcje i spotkania w Polsce i za granicą. W kraju organizuje spotkania modlitewno-muzyczne „Tchnienia”, w których uczestniczą tysiące osób. W ramach tego projektu przejechał już ponad 8 tys. km i był w 21 miastach. Prowadzi także akcje charytatywne. Niedawno, wraz z zaprzyjaźnionym chirurgiem, zorganizował zbiórkę pieniędzy i wysłał kontener sprzętu medycznego do szpitala w Zambii, prowadzonego przez polskie zakonnice” – czytamy. Artur Sporniak w swoim tekście szuka odpowiedzi na pytanie, co swoim odbiorcom mówi o. Szustak i dlaczego tak chętnie go słuchają.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/image.psd16.jpg)
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy refleksję na temat tego, czy wszyscy chrześcijanie będą kiedyś świętować Wielkanoc w tym samym terminie. „W tym roku chrześcijanie na Wschodzie i Zachodzie będą obchodzić Wielkanoc tego samego dnia. Ale to zbieżność, a nie wynik konsensusu. Czy jest szansa na stałą i wspólną datę świąt Zmartwychwstania Pańskiego?” – pyta ks. Artur Stopka. Poza tym w numerze też o św. Bernadetcie Soubirous. „Z filmu biograficznego Je m’appelle Bernadette (Bernadetta. Cud w Lourdes, 2011) w pamięci zostały mi dwa detale: scena ślubów wieczystych świętej i jej precyzyjne odpowiedzi na pytania zadawane przez kolejne przesłuchujące ją trybunały” – czytamy. W tym wydaniu tygodnika jest tez materiał o nowotworach: „Nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę śmierci. Obecnie ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową”.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/image.psd17.jpg)
Gość Niedzielny
W nowym wydaniu „Gościa Niedzielnego” przeczytamy m.in. o „dwóch dekadach YouTube’a”. „Dziś trudno nam wyobrazić sobie życie bez niego – pod względem popularności jest drugim po Facebooku serwisem społecznościowym na świecie. I nic dziwnego – YouTube nie tylko zrewolucjonizował nasz sposób słuchania muzyki, ale zapoczątkował też erę powszechnego „wrzucania” filmów do sieci. Warto przypomnieć, choć obecnie te czasy wydają się zamierzchłą przeszłością, że przed 2005 rokiem niewiele było prostych metod pozwalających na opublikowanie wideo w internecie przez zwykłego użytkownika, a jeśli nawet ktoś potrafił to zrobić, to szansa na szeroką dostępność takiego materiału była niewielka” – czytamy. W numerze też reportaż o kapelusznictwie: „W sercu Wrocławia w niewielkiej pracowni pani Lucyna już od 50 lat tworzy i dobiera ludziom nakrycia głowy. Ta pasja trwa przez całe życie, choć jej zawód jest już dosłownie na wyginięciu”. Redakcja komentuje też jeden z najnowszych watykańskich dokumentów: „Ukazał się watykański dokument o relacji między sztuczną a ludzką inteligencją. Dlaczego powstał? – Bo Kościół nie może ignorować narzędzi, które kreślą naszą przyszłość – podkreśla o. Paolo Benanti, papieski doradca ds. sztucznej inteligencji”.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/image.psd18.jpg)
Idziemy
W nowym wydaniu tygodnika „Idziemy” przeczytamy o siostrach urszulankach z Legionowa. „W lutym br. świętują 30-lecie przybycia do Polski, a w Legionowie są od 2006 r. W tutejszym domu Zgromadzenia Sióstr Urszulanek NMP z Gandino mieszkają obecnie cztery siostry: dwie Polki i dwie Włoszki. Jak mówią, chcą służyć innym poprzez pedagogię miłości, a w szczególności wychowanie dzieci, młodzieży i pomoc kobietom, w świetle duchowości maryjnej i św. Anieli Merici, założycielki zgromadzenia” – czytamy w reportażu. Przeczytamy też o akcji „Anioł Stróż Seniora”: „Częstym problemem wśród starszych ludzi jest dotkliwa samotność. Dzięki akcji „Anioł Stróż Seniora” otrzymują oni czas, uwagę, życzliwy uśmiech, a czasem nawet… przyszywanego wnuczka”.
.
![](https://misyjne.pl/wp-content/uploads/2025/02/image.psd19.jpg)
Niedziela
W nowym wydaniu „niedzieli” m.in. o Matce Bożej z Lourdes. „Grota Massabielska w Lourdes – miejsce szczególne dla czcicieli Matki Bożej. To tutaj, w wiosce położonej u stóp Pirenejów, Maryja objawiła się 11 lutego 1858 r. 14-letniej dziewczynie Bernadetcie Soubirous, córce ubogiego młynarza” – czytamy. Przeczytamy też rozmowę z dr. Pawłem Terpiłowskim ze Stowarzyszenia Demagog o tym, jak rosyjska dezinformacja manipuluje Polakami. Rozmówca przyznaje, że Rosja prowadzi przeciw Polsce wojnę kognitywną. „To jeden z elementów wojny hybrydowej, którą Rosja prowadzi na dużą skalę co najmniej od 2014 r. i aneksji Krymu. Nie jest to więc nic nowego, to po prostu nowa odsłona tego, co wcześniej określaliśmy mianem wojny psychologicznej. Celem działań realizowanych w ramach wojny kognitywnej jest odpowiednie kształtowanie pożądanych postaw, nastrojów społecznych, podsycanie korzystnych, z punktu widzenia agresora, tendencji, takich jak np. radykalizacja dyskursu albo polaryzacja debaty. Rosjanie oddziałują na sferę społeczną w taki sposób, by długofalowo była zbieżna z celami Kremla, ale nie znaczy to, że ma ona być od razu prorosyjska” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |