Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

W nowym wydaniu „Tygodnika Powszechnego” bardzo interesująca rozmowa z Agnieszką Szydłowską, szefowa radiowej „Trójki”. „Mamy umożliwiać słuchaczom pełny dostęp do kultury. I to nie wyłącznie poprzez opowiadanie o tym, co się w niej dzieje. Czytamy na antenie książki. Nadajemy koncerty na żywo, więc niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, możesz w nich uczestniczyć. Zabieramy słuchaczy do teatru: co tydzień jest słuchowisko, i to wcale nie o północy, kiedy zazwyczaj śpisz, tylko o godzinie 19. Podkreślam raz jeszcze i z całą mocą: swobodny dostęp do kultury media publiczne powinny mieć wpisany grubymi literami do ustawy medialnej” – opowiada rozmówczyni. W cyklu „Rozmowy na Wielki Post” znajdziemy w tym tygodniu ciekawy wywiad z ks. Adamem Bonieckim, redaktorem seniorem „Tygodnika Powszechnego”. „W kazaniu powiedziałbym pewnie: „Wielki Post jest okazją, którą powinno się wykorzystać, drodzy bracia i siostry…”. Ale czy ja sam ją wykorzystuję? Mieszkam w domu chorych – płatnym, jakby się kto pytał – gdzie mam zapewnione jedzenie, sprzątanie. Wraz z rozpoczęciem Postu w moim życiu nic się nie zmieniło. Jak człowiek żyje cały czas w takim stanie jakby wielkopostnym, to nie ma czego zmieniać. Wiem, że to już ostatni etap życia. Może będzie trwał rok, może pięć lat – ale ostatni. Przedtem tego nie wiedziałem, nawet kiedy miałem lat osiemdziesiąt kilka. Byłem dziarski, działałem w miarę normalnie. Teraz wiem, że to jest końcówka” – melancholijnie opowiada ks. Boniecki. W wydaniu również raport o klauzuli sumienia. „Wadliwie sformułowana, źle stosowana i z lękiem dyskutowana. Jak przywrócić sens klauzuli sumienia oraz równowagę między prawami lekarzy i pacjentów?” – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W „Przewodniku Katolickim” Monika Białkowska pisze o diakonacie kobiet i diakonisach, które niegdyś były w Kościele: „Dyskusja o diakonacie kobiet powraca w Kościele falami: pojawiała się, kiedy papież Franciszek powoływał dwie komisje, teraz na powrót ucichła. Dlaczego jednak mimo wszystko powraca? Co sprawia, że tak trudno nam jednoznacznie orzec, czy kobiety w Kościele starożytnym były diakonkami?”. W numerze przeczytamy też o tym, że „jajecznica może być luksusem”: „Ptasia grypa nie ustępuje, a to oznacza nie tylko konieczność wybijania hodowlanych stad drobiu, ale także kłopoty z dostępnością jajek na rynku. Ich ceny idą w górę i to nie tylko w Polsce”. Ciekawy jest tez artykuł o „magii Podlasia”: „Wzrost zainteresowania Podlasiem w ciągu ostatnich lat dotyczy nie tylko turystów, którzy chętnie odwiedzają Hajnówkę czy Białowieżę, ale także naukowców oraz osób szukających uzdrowienia ciała i duszy. Ci ostatni pomocy szukają u szeptuch, czyli nielicznych już, ale na nowo słynnych uzdrowicielek, żyjących wyłącznie w tym regionie Polski”.

Gość Niedzielny

W „Gościu Niedzielnym” znajdziemy w tym tygodniu wywiad z ks. Januszem Chyłą – o miłosierdziu Bożym i ludzkim cierpieniu. „Patrzymy na Pana Boga z naszej ludzkiej, ograniczonej perspektywy. Sam krzyż Chrystusa ze strony ludzkiej to największa tragedia i największy dramat. Natomiast z perspektywy Bożej ten krzyż jest wyrazem miłości, miłosierdzia i ofiary. Bóg widzi rzeczywistość w całości, a my fragmentarycznie, dlatego odpowiedzi na wiele pytań uzyskamy dopiero po życiu ziemskim. Niemniej trzeba pamiętać, że Bóg nie jest sprawcą czy reżyserem dramatycznych historii dotyczących człowieka: cierpienia, zła, tragicznych wydarzeń” – czytamy. W numerze też o powracających chorobach zakaźnych. „Coraz więcej przypadków chorób zakaźnych, które wydawały się już na zawsze pokonane, budzą niepokój i pytanie: co zrobić, by nie stały się ponownie zagrożeniem dla życia?” – pisze redakcja.

Idziemy

W nowym wydaniu „Idziemy” znajdziemy wywiad z ks. prof. Krzysztofem Pawliną, rektorem Akademii Katolickiej w Warszawie – o umowie tej uczelni z rzymskim Angelicum. „Decyzja wynika z naszej dobrej dotychczasowej współpracy. Podjęliśmy ją z dominikanami przed laty, kiedy powstała na naszej uczelni szkoła doktorska, gdzie jedną z czterech specjalizacji jest teologia św. Tomasza z Akwinu prowadzona przez dominikanów. Natomiast przed dwoma laty zostało afiliowane do naszej uczelni seminarium dominikańskie z Krakowa”. Jest też artykuł o drodze krzyżowej – czyli o modlitwie „5D”: „Biblia mówi nam o drodze Zbawiciela na Golgotę dość dużo. Jednak wiara wielu pokoleń domagała się uzupełnienia jej o stacje powstałe w oparciu o „pobożną wyobraźnię” minionych wieków. Wyobraźnia ta znajdowała zakorzenienie w ukształtowaniu Świętego Miasta oraz w ludzkiej naturze, która domaga się zrozumienia nie tylko przez intelekt, ale też przez doświadczenie. Drogę krzyżową można nazwać swoistą „modlitwą 5D”: angażuje umysł, wzrok, wyobraźnię, uczucia i ciało”.

Niedziela

W tygodniku „Niedziela” przeczytamy tym razem m.in. o fenomenie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. „Kilkanaście lat temu, gdy widziałem moich kolegów wracających z trasy EDK, zmęczonych i obolałych, uważałem, że uczestniczenie w tej drodze jest zbyteczne. Mówiłem sobie: to nie dla mnie, po co to robić?! Gdy poszedłem na swoją pierwszą parafię, do tej formy przeżywania Drogi Krzyżowej namówili mnie wierni, którzy prosili, by przygotować trasę. I tak poszedłem raz, a EDK zafascynowała mnie do tego stopnia, że od wielu już lat tworzę jej trasy i je przemierzam. Ta forma duchowości skłoniła mnie do refleksji na temat: dlaczego ludzie podejmują trud i pokonują ponad 40-kilometrową drogę w nocy, w milczeniu i często w samotności?” – czytamy. W numerze też ciekawy artykuł o historii kościelnych dzwonów: „Serce dzwonu, zawieszane w jego wnętrzu i uderzające w najgrubsze miejsce kielicha, było zawsze wykuwane przez kowala z żelaza lub stali. Na pozór wydaje się to proste, ale każdy ludwisarz miał swoje własne sekrety, żeby dźwięk tak wykonanego dzwonu był doskonały, unikalny. Czasem zabierał te tajemnice do grobu”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze