
Przegląd prasy katolickiej
Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny
Wojciech Bonowicz w tekście „Kiedy zniknął nam papież” zadaje pytanie o to, czy pomniki polskiego papieża: stawiać czy burzyć? „Kiedy Jan Paweł II zaczął nam znikać? Jak to się stało, że konstrukty przesłoniły osobę: to, co było w niej wielkie, skomplikowane – i co było niedoskonałe?” – pyta.
Piotr Sikora w „Kochaj i nie bój się strachu” daje trzy wskazówki, jak radzić sobie ze strachem, które możemy znaleźć w Piśmie Świętym. „Ewangelia nie obiecuje, że nic złego nas nie spotka. Ale wskazuje, co robić, by strach nas nie zniszczył” – pisze.
Z kolei Artur Sporniak zwraca uwagę, że „Trzydzieści lat po ogłoszeniu »Evangelium vitae« nie sposób tego nie zauważyć: encyklika Jana Pawła II promuje negatywny przekaz i ignoruje perspektywę kobiet”.

Przewodnik Katolicki
Intensywna u Polaków potrzeba przeżywania i medytowania męki i śmierci Jezusa wciąż jest szczególnie obecna wśród polskich katolików. Istnieje jednak niebezpieczeństwo banalizacji w najnowszym numerze Przewodnika Katolickiego przestrzega ks. Artur Stopka.
Z kolei w rozmowie z Tymoteuszem Filarem przeczytamy, że pokolenie Z już nie idzie do kościoła, bo „tak trzeba”. Tego już nie ma! Jest ono przy tym jednym z najbardziej otwartych pokoleń na duchowość.

Gość Niedzielny
Dlaczego Bóg liczy się z oceną spowiednika, która może być omylna? W najnowszym numerze Gościa Niedzielnego o biblijnych źródłach spowiedzi mówi ks. prof. Mariusz Rosik.
Poza tym znajdziemy także tekst o Narodowym Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Stockbridge. „Wśród łagodnych wzgórz zachodniego Massachusetts leży miasteczko Stockbridge, z którego księża marianie głoszą mieszkańcom Ameryki orędzie Bożego Miłosierdzia” – czytamy.
„Życie jest zawsze dobrem”, to tytuł najnowszego dokumentu Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia. Opublikowany z okazji 30. rocznicy ogłoszenia encykliki św. Jana Pawła II Evangelium vitae jest apelem do wszystkich wiernych o bezwarunkową ochronę ludzkiego życia. I także o tym dokumencie przeczytamy w najnowszym numerze Gościa Niedzielnego.

Idziemy
– Nadzieja jest ufnością, że cokolwiek się zdarzy, ostatecznie będzie to dla nas dobre – mówi prof. Zbigniew Stawrowski, filozof, w rozmowie z Moniką Odrobińską.
Skąd się bierze nadzieja? „Gdy mówię: »mam nadzieję« w kontekście czegoś, czego się spodziewam, dotyczy to konkretów, rzeczy namacalnych, mowa więc o oczekiwaniach. Jeśli się nie spełnią, nie przekreśla to nadziei; ona istnieje poza nimi. Spodziewać się mogę również rzeczy złych, tymczasem nadzieja zawsze wiąże się z dobrem. Nadziei nie należy więc mylić z oczekiwaniami – czytamy w rozmowie.
Z kolei o tym, że najtrudniej wspólną modlitwę w małżeństwie zacząć. Dobrym pretekstem są ważne lub trudne wydarzenia życiowe: kryzys, choroba, Komunia dziecka – mówi ks. Marek Kruszewski, duszpasterz rodzin, w rozmowie z Magdaleną Prokop-Duchnowską.

Niedziela
W najnowszym numerze Tygodnika Niedziela pytanie o to, czy w ogóle zauważamy, że powoli mija nam czas kolejnego Wielkiego Postu? Czy ma on szansę nas obudzić, zatrzymać w codziennym pędzie? Jak z perspektywy duszpasterzy i świeckich wygląda tych kilka tygodni?
Poza tym tekst ks. Krzysztofa Pawliny o tęsknotach człowieka. „Żyjemy w rozchwianej rzeczywistości. Aby się w niej nie zagubić, trzeba decydować. Bez podejmowania decyzji, bez dokonywania wyborów sami stajemy się rozchwiani. Wielki Post jest nie tyle czasem cierpienia, ile czasem decyzji, które mogą cierpienie kształtować” – czytamy.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |