cof

Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
– Nie wiadomo dokładnie, ile ich jest, bo nikt nie prowadzi statystyk. Ale zważywszy na to, że duchową adopcję podejmowało nieraz jednocześnie kilka tysięcy osób, dzieci poczęte ocalone przez modlitwę trzeba chyba liczyć w milionach – pisze o „Niewidzialnej armii” Szymon Babuchowski. Przeczytamy również komentarz Bogumiła Łozińskiego do żądania od Niemiec reparacji za II wojnę światową. – Nie chodzi tylko o pieniądze, ale także o przypomnienie światu prawdy o nazistowskich zbrodniach – zaznacza autor.
Tygodnik Idziemy
– Czy polska inteligencja ma predyspozycje, aby być przewodnikiem narodu? – zastanawia się o. Jacek Salij OP. Dominikanin zwraca uwagę na problem nacjonalizmu, który stawia naród ponad Bogiem. – W katolickiej nauce społecznej – co najmniej od czasów Piusa XI – wyraźnie podkreśla się różnicę między nacjonalizmem a patriotyzmem – podkreśla o. Salij. Krzysztof Ziemiec pisze z kolei o gospodarce wodnej. Okazuje się, że w naszym kraju wody jest nie więcej niż w Egipcie. – My w Polsce wody nie szanujemy! U nas wskaźnik tzw. retencji wody jest bliski tego, jaki ma niemal pustynny Egipt! – pisze dziennikarz TVP.
Tygodnik Niedziela
– Sanktuarium Jasnogórskie w 2017 r. przeżywa wyjątkowy jubileusz, upływa bowiem 300 lat od pierwszej koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej – pisze paulin, o. Stanisław Rudziński. Przeczytamy również rozmowę o. Dominika Ochlaka OMI z prowincjałem misjonarzy oblatów w Polsce o. Pawłem Zającem OMI. – Mam wrażenie, że wielu moich współbraci odznacza się wspaniałym misyjnym duchem. Są pełni zapału i pomysłów – podkreśla ojciec prowincjał. Ponadto Bogdan Kędziora pisze o „Zapomnianym Holocauście Polaków”.
Przewodnik Katolicki
– Nowe przepisy ułatwiają powrót do Polski potomkom zesłańców wywiezionych do Azji Środkowej i na Syberię. „Wielki Powrót” nie jest przełomem, ale stanowi istotny, choć spóźniony krok w kierunku historycznej sprawiedliwości – pisze w najnowszym wydaniu „Przewodnika” Jacek Borkowicz. Warto zajrzeć również do rozmowy Moniki Białkowskiej z Kamilem Kamińskim z Fundacji „Wspólna Przestrzeń” o tym, jak przyjmować uchodźców, by nie stali się ekstremistami.
Tygodnik Powszechny
W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” tematem numer jeden jest Jarosław Kaczyński i to, jak jego wizja rządzenia państwem przystaje do poglądów jego zmarłego brata. – Jako strażnik spuścizny po Lechu Kaczyńskim i człowiek wierzący Jarosław Kaczyński zdaje sobie sprawę, że brat nie jest zadowolony z wielu działań PiS. Bo rozmijają się z jego myśleniem o państwie i prawie, o życiu i ludziach – pisze Andrzej Stankiewicz. Tomasz Maćkowiak zwraca z kolei uwagę na spory w Kościele katolickim w Czechach. Twarzami sporu stali się kard. Duka i ks. prof. Tomaš Halik.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze