Przegląd prasy katolickiej

Zapraszamy na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym „Tygodniku Powszechnym” tekst „Kiedy zakochasz się w chatbocie?” Agata Kaźmierska o tym, że stoimy na progu kolejnej rewolucji AI. Coraz bardziej samotni, w świecie cyfrowym sięgamy po iluzję bliskości.

Poza tym tekst o katolikach na Marszach Równości, gdzie nie brakuje osób wierzących, pomimo tego, że spotykają się z niezrozumieniem ze strony swojego religijnego środowiska. Dlaczego więc uczestniczą w takich wydarzeniach – odpowiedzi na to pytanie szuka Dawid Gospodarek.

Także o nowych badaniach, które kwestionują jedno z fundamentalnych ustaleń psychologii rozwojowej, wedle którego niemowlęta wykazują preferencję do zachowań prospołecznych. Łukasz Kwiatek pisze, że to na nowo rozpali dyskusję nad pochodzeniem moralności.

Przewodnik Katolicki


ks. Wojciech Nowicki analizuje badania Pew Research Center, jednego z najbardziej uznanych amerykańskich ośrodków badawczych, który przedstawił najnowszy raport dotyczący religijności Amerykanów. Wynika z nich ciekawa tendencja, która zauważalna jest także nad Wisłą, czyli, że ludzie są bardzie skupieni na duchowości niż na religijności.

W „Przewodniku Katolickim” także rozmowa na temat XII Zjazdu Gnieźnieńskiego. „Trwały pokój to nie przerwa między wojnami, to coś więcej. To budowanie takich struktur społecznych, relacji i kultury, które są oparte na szacunku, na słuchaniu drugiego człowieka” – mówi Agnieszka Świergiel z Komisji programowej Zjazdu.

Gość Niedzielny

W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” Agata Puścikowska analizuje ostatnie wydarzenia, związane z polskimi rodzinami, których dzieci umieszczono w pieczy zastępczej w tekście „Systemowa rzeczywistość skrzeczy”. Z kolei Franciszek Kucharczak opowiada o historii i współczesności Apostolstwa Chorych.

Poza tym w tekście „Bracia świętego Dominika” Magdalena Dobrzyniak opisuje powstającą pierwszą dominikańską fraternię dla kapłanów diecezjalnych

Idziemy

Magdalena Prokop-Duchnowska rozmawia prof. Barbarą Strzałkowską, biblistką i przewodniczką po Ziemi Świętej i krajach biblijnych. Po co pielgrzymować? „To pytanie zadawano sobie od zarania chrześcijaństwa. Niektórzy pierwsi Ojcowie Kościoła, tzw. Ojcowie Kapadoccy, twierdzili, że pielgrzymowanie do świętych miejsc jest nie tylko niebezpieczne, ale także niekonieczne – rodzima Kapadocja gwarantuje wszak pełny dostęp do Boga w sakramentach i Eucharystii” – mówi prof. Strzałkowska.

A także tekst o papieżu Leonie XIII, do którego nawiązuje Leon XIV wybierając to imię. „Wykazywał się szerokimi horyzontami myślowymi i zaangażowaniem w świat. Nazywany jest papieżem nowoczesności. Nie tylko dlatego, że jako pierwszy papież został nagrany na taśmie filmowej. Jego pontyfikat przypadł na burzliwe czasy przemian, w wyniku których zrodził się współczesny świat” – czytamy.

Niedziela

W najnowszej „Niedzieli” w tekście „Lato z bogiem” przeczytamy o tym, że „obecne czasy nie sprzyjają wakacyjnym ofertom Kościoła skierowanym do dzieci i młodzieży. Z jednej strony niektórzy rodzice mogą się obawiać powierzenia swych pociech księżom, z drugiej – księża, z powodu oskarżeń za winy niepopełnione, unikają kontaktów z nieletnimi. A jednak Kościół nie odpuszcza duszpasterstwa dzieci”.

A także tekst o tym jak w Kościele pierwotnym łączono hierarchiczność i synodalność oraz o tym w jaki sposób to połączenie pozwoliło Kościołowi przetrwać wiele zawirowań.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze