cof

Przegląd prasy katolickiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
O największych problemach szkolnictwa wyższego i reformie, która ma je rozwiązać, mówi wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim. – Jestem konserwatystą, a konserwatyści nie wierzą w rewolucje. Na dłuższą metę wszędzie są one szkodliwe, także w nauce – twierdzi minister Gowin. Agata Puścikowska pisze z kolei o przewrotnym świecie, „który pomocą nazywa śmierć, a nadzieją – brak nadziei”. Chodzi o ofertę bezpłatnej aborcji dla kobiet poszkodowanych przez huragany w USA.
Tygodnik Idziemy
Prawicowa zmiana mentalności. – dlaczego naszym konserwatystom, nawet w krajach uchodzących za katolickie, trudno jest znaleźć sojuszników w obronie rodziny i innych wartości chrześcijańskich? – wyjaśnia Marcin Zatyka. Ponadto blaski oraz cienie ostatnich nominacji biskupich w Polsce komentuje ks. Henryk Zieliński. Radosław Molenda pisze z kolei o akcji „ Różaniec do granic”. – W sobotę 7 października Polacy staną na granicach Polski, by prosić Matkę Bożą o ratunek dla siebie i świata – podkreśla Molenda.
Tygodnik Niedziela
W najnowszym wydaniu tygodnika „Niedziela” przeczytamy rozmowę ks. Marka Łuczaka z bp. Grzegorzem Rysiem, nowym metropolitą łódzkim. – Towarzyszenie jest już prowadzeniem. Od tego jest kapłan, od tego ma dar rozeznawania, by doprowadzić do Chrystusa. To dokonuje się na płaszczyźnie indywidualnej: słucham, próbuję wejść w relację z człowiekiem i prowadzić go dalej – mówi bp Grzegorz Ryś. Znajdziemy również rozmowę z ministrem Jarosławem Gowinem o przygotowywanej reformie szkolnictwa wyższego.
Przewodnik Katolicki
– Jest bardzo Franciszkowy: doskonale zna zapach owiec. Kocha młodzież i świeckich. Nie chce, aby nazywać go hierarchą – pisze Tomasz Królak o bp. Grzegorzu Rysiu. – Grzegorz Ryś to świetny biskup na czasy, w których chrześcijaństwo jest wiarą z wyboru, a nie z tradycji – dodaje. Ponadto Monika Białkowska pisze o Wspólnocie Burego Misia. – W Osadzie Burego Misia nie ma podziału na opiekunów i podopiecznych, razem tworzą jedną rodzinę – pisze autorka. Wiesław Kot pisze z kolei o ruszających zdjęciach do filmu „Papież”. Benedykta XVI ma zagrać Anthony Hopkins.
Tygodnik Powszechny
– Arcybiskup Grzegorz Ryś obejmuje diecezję łódzką. Najważniejsze, co go ukształtowało, wydarzyło się w Krakowie – pisze Błażej Strzelczyk w najnowszym wydaniu „Tygodnika Powszechnego”. – Miłosierdzie, jedność Kościoła, głoszenie kerygmatu, dialog międzyreligijny. To tematy, o których w mediach nie będzie głośno, ale to one wciąż wyznaczają drogę abp. Rysia – dodaje. Roman Husarski pisze z kolei o potyczkach słownych między Donaldem Trumpem a przywódcą Korei Pólnocnej Kim Dzong Unem. – Wobec zbrojeń Kolei Północnej i problemów z Trumpem Korea Południowa szuka strategii, która zapewni jej pokój – pisze autor.
Przegląd prasy katolickiej
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze