Przegląd prasy katolickiej

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
Dziennikarze „Gościa Niedzielnego” zastanawiają się, jaki będzie 2017 rok. – Początek roku prowokuje do stawiania pytań o przyszłość, tym bardziej że można odnieść wrażenie, jakbyśmy żyli w jakimś przełomowym okresie – pisze Ks. Marek Gancarczyk. Witold Gadowski z kolei porusza temat zakazu eksponowania chrześcijańskich symboli religijnych w niemieckiej przestrzeni publicznej. Dotyka zarówno tematu islamu, jak i osłabienia chrześcijańskich wartości w życiu publicznym. Warto zajrzeć także do tekstu Macieja Kalbarczyka o „cichym bohaterze”, czyli arcybiskupie Antonim Baraniaku, który w czasach komunizmu przez ponad dwa lata był brutalnie torturowany.
Tygodnik Niedziela
W najnowszym numerze tygodnika Niedziela najważniejszym tematem jest rok św. Brata Alberta. – Stał się bratem wszystkich ludzi i przez pokorną posługę najbardziej opuszczonym i skrzywdzonym. Ocalał w nich godność ludzką oraz wzbudzał wiarę w Bożą Opatrzność – pisze Lidia Dudkiewicz, redaktor naczelna czasopisma. Ponadto znajdziemy obszerny artykuł na temat papieskiej rezydencji w Castel Gandolfo oraz tekst ks. Jacka Molka o tym, że chrzest jest nieustannym zobowiązaniem. Nie brakuje również tematu misji, a to z powodu Dnia Pomocy Misjom, który przypadał w uroczystość Objawienia Pańskiego 6 stycznia. Przeczytamy także o wiosce Maryi na równiku.
Przewodnik Katolicki
Najnowszy „Przewodnik” poświęca dużo miejsca historii abp. Antoniego Baraniaka. Jego sylwetce przygląda się Paweł Stachowiak. – Kard. Wyszyński mówił o nim: „Mój względny spokój w więzieniu zawdzięczam jemu, bo on wziął na siebie jak gdyby ciężar całej odpowiedzialności Prymasa Polski” – pisze Stachowiak. Ważny głos w sprawie krytyki papieża Franciszka zabrał ks. Mirosław Tykfer, redaktor naczelny gazety. – Trudno pozostawić bez komentarza coraz większą liczbę artykułów w prasie prawicowej atakujących papieża Franciszka. Dyskusja jest możliwa, ale nie w ten sposób i nie na tak niskim poziomie – pisze ks. Tykfer. Warto zajrzeć również do tekstu Joanny Mazur o tym, że zespół Downa nie przeszkadza w tym, aby poświęcić swoje życie Bogu.
Tygodnik Powszechny
Tygodnik już nie po raz pierwszy zaskoczył bardzo polityczną okładką. Na pierwszej stronie czasopisma widzimy Donalda Trumpa, Władimira Putina oraz Jarosława Kaczyńskiego. W środku zapowiedź rocznic, które czekają nas w 2017 r. autorstwa ks. Adama Bonieckiego. Tematem „Tygodnika” jest prawda i jej obecność oraz zastosowanie w polityce i życiu publicznym. – Na tym właśnie polega przełom. Fakty nie muszą się już odnosić do rzeczywistości. Nie muszą się zgadzać z żadną obiektywną prawdą, której istnienia przecież nikt nie dowiódł. Zwłaszcza na Facebooku – pisze Dariusz Rosiak. Ponadto w „Tygodniku” rozmowa z prof. Antonim Dudkiem o sprawie Trybunału Konstytucyjnego oraz tekst ks. Tomaša Halika o kondycji chrześcijaństwa.
Przegląd prasy katolickiej
6 (100%) 2 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze