Przegląd prasy katolickiej

Gość Niedzielny
W najnowszym numerze „Gościa Niedzielnego” przeczytamy o „świeckich zakonnikach”. – To nie jest zabawa w zakon, „dzieci gorszego Boga”, quasi-zakonnicy czy pseudomniszki. Nazwa „trzeci zakon” bywa myląca. – Jest jeden zakon o trzech gałęziach – słyszę u dominikanów, franciszkanów i w Karmelu. Kim są tercjarze i skąd się wzięli? – pisze Marcin Jakimowicz. Znajdziemy również felieton o. Dariusza Kowalskiego SJ, w którym jezuita przyznaje, że nie podoba mu się jedność w wydaniu, jakie forsują obecni urzędnicy UE.
Tygodnik Idziemy
– Ostatnia szansa, by wygrać – jak rząd chce zadbać o czystość powietrza w Polsce? – wyjaśnia Piotr Woźny, pełnomocnik rządu ds. smogu w rozmowie z Emilią Jakubowską. O „grzechach w powietrzu” pisze z kolei redaktor naczelny, ks. Henryk Zieliński. Ponadto „jak dziś głosić Ewangelię?” skoro wielu ludzi uznaje dzisiejsze metody głoszenia Chrystusa za niedoskonale. Czy potrafią zaproponować coś lepszego? Pisze o tym prof. Michał Wojciechowski. Jak dobrze przeżyć Wielki Post? – to z kolei wyjaśnia ks. prof. Jan Sochoń.
Tygodnik Niedziela
– W odrzuceniu przez Kneset dyskusji o ludobójstwie Ormian widać analogię do izraelskiej reakcji na polską ustawę, która zabrania używania określenia „polskie obozy śmierci”. W obu przypadkach racje stanu, przyczyny polityczne, dyplomatyczne i ekonomiczne biorą górę nad prawdą historyczną – pisze Włodzimierz Rędzioch w najnowszym wydaniu „Niedzieli”. Ponadto ks. Sławomir Sznurkowski SSP pisze o szczęściu. – Każdy z nas pragnie szczęścia, dlatego aby je osiągnąć, jesteśmy gotowi do wielu poświęceń – zauważa autor.
Przewodnik Katolicki
W „Przewodniku Katolickim” znajdziemy nawiązania do zbliżającego się Dnia Kobiet. – Przyjaźń, miłość, intelektualne porozumienie. Mało się o nich mówi, jakby w obawie przed dwuznacznością. Ale przy świętych mężczyznach zwykle stały one myślące i twórcze. I nie byłoby wielkich dzieł mężczyzn, gdyby nie kobiety – podkreśla Monika Białkowska. Dorota Niedźwiecka pisze z kolei o tym, że wspólnie możemy budować lepszy świat. – Trudna historia może dzielić lub łączyć. On, były więzień obozu, chce opowiadać o piekle Auschwitz i Birkenau. Oni, Niemcy i Austriacy, chcą słuchać. Każdy przekracza tutaj siebie – zaznacza.
Tygodnik Powszechny
„Tygodnik Powszechny” pisze w tym tygodniu o polskiej edukacji. Czy reforma ma właściwy kierunek i czy sprawdza się w rzeczywistości? – Większość patologii polskiej szkoły istnieje od lat, bez związku z przyjściem do władzy PiS. Na niskie pensje i brak wsparcia nauczyciele narzekają „od zawsze”. O braku wyraźnego kierunku „od zawsze” trąbią eksperci. Krytyka kanonu lektur to publicystyczny refren od lat – czytamy na łamach „Tygodnika”. Znajdziemy również rozmowę Michała Okońskiego z Aleksandrem Smolarem na temat relacji polsko-żydowskich.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze