Przegląd prasy katolickiej

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Gość Niedzielny
Czujemy się opuszczeni – mówią chrześcijanie z Bliskiego Wschodu, a papież Franciszek ogłasza w Bari nadzwyczajny dzień refleksji i modlitwy poświęcony sytuacji w tym regionie. Tę niezwykła inicjatywę opisuje na łamach najnowszego „Gościa” Beata Zajączkowska. W numerze znajdziemy również ciekawe rozmowy: z minister edukacji narodowej Anną Zalewską na temat likwidacji gimnazjów oraz z biskupem Pasawy Stefanem Osterem o kondycji niemieckiego Kościoła. Tomasz Kycia bez ogródek pyta biskupa o to, czy Kościół w Niemczech umiera i czy widać jeszcze jakieś światełko nadziei. Warto przeczytać również o największej katolickiej telewizji na świecie, która już niedługo zadebiutuje w Polsce.
Tygodnik Idziemy
– W 2017 r. ogłoszono koniec wojny w Aleppo – i od tego momentu pomoc charytatywna przestała płynąć wartkim strumieniem. – pisze Irena Świerdzewska. – Polska Caritas jednak nadal działa. O tym w okładkowym artykule „Ofensywa miłosierdzia”. O księżowskich przeprowadzkach z ordynariuszem włocławskim ks. bp. Wiesławem Meringiem rozmawia ks. Henryk Zieliński. Kazimierz Dadak zastanawia się z kolei, kto wygra wojnę handlową między USA a Chinami.
Tygodnik Niedziela
Najnowsza „Niedziela” podejmuje temat schyłku cywilizacji europejskiej. – Dziś świat znalazł się na ostrym zakręcie, a mimo to mknie z wielką prędkością przed siebie. Coraz większa liczba komentatorów ostrzega, że to jest niebezpieczne, że będzie wielkie „bum“, bo niektórzy kierujący chcą jeszcze dodawać gazu – pisze ks. Paweł Rozpiątowski. O trudnej sytuacji chrześcijan w Syrii opowiada z kolei Abdo Haddad w rozmowie z Wiesławą Lewandowską. Nie zabrakło również tematu dla młodych – w numerze „wakacyjny poradnik miłości” w którym Aleksandra Nitkiewicz uczy… miłości właśnie.
Przewodnik Katolicki
Zaczynają się wakacje, a z nimi pielgrzymki. O pielgrzymkach, które nie powinny dzielić, pisze Monika Białkowska. – Dokument na temat narodowych pielgrzymek czytam z nadzieją, bo mówi „dość!”. To nie jest tylko wezwanie do narodowców i kustoszy sanktuariów. To przywołanie do porządku wszystkich, którzy mają zakusy, by zawłaszczyć Kościół: jego imię, przestrzeń, orędzie i pasterzy – czytamy. Nowy „Przewodnik” podejmuje też temat powodów, dla których nastolatki decydują się na wczesne podjęcie współżycia. Warto zwrócić również uwagę na rozmowę ks. Mirosława Tykfera z bp. Edwinem de la Peña z Filipin, który opowiada o przyjaźni muzułmanów i chrześcijan umacniającej się w obliczu przemocy islamskich ekstremistów.
Tygodnik Powszechny
Najnowszy numer „Tygodnika” skupia się na słabnącej wierze Polaków. – Badania socjologiczne wskazują, że Polska jest najszybciej sekularyzującym się krajem świata. A może ujawniają tylko, że nasza religijność jest w swej istocie pozorem – pisze Piotr Sikora. Ks. Adam Boniecki pyta z kolei, „czy Polacy kiedykolwiek byli głęboko religijni?” W numerze nie brakuje również politycznej analizy – tym razem Andrzej Stankiewicz pisze o walce Rafała Trzaskowskiego i Patryka Jakiego – nie między sobą, ale o przeskoczeni paru szczebli kariery. Ks. Tomáš Halík pisze z kolei o ideologizowaniu wiary – Współczesny konserwatyzm części młodego kleru uważam za dziecięcą chorobę, z której większość – mam nadzieję – wyrośnie – czytamy.
Zobacz także
Wasze komentarze