Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej!

Gość Niedzielny

– Na co dzień zabiegani, zapracowani, oddani swoim pasjom, świadomie znajdują czas na „uczepienie się” Maryi. Dlaczego? – o „męskiej linie ratunkowej” czyli różańcu pisze Agata Puścikowska. – Mężczyźni modlą się, by podołać życiowym wyzwaniom. Różaniec jest męski. A przekonują o tym prawdziwi faceci. Faceci sukcesu – czytamy. Przeczytamy również o trwającym synodzie dotyczącym młodzieży. – „Chciałem, abyście wy byli w centrum uwagi, ponieważ zależy mi na was” – napisał Franciszek. Po dwóch latach przygotowań wydarzenie to stało się faktem.

Tygodnik Idziemy

Zaczął się październik, kiedy Kościół szczególnie zachęca do modlitwy różańcowej. O cechach kultu maryjnego i modlitwy różańcowej w Medjugorie mówi abp Henryk Hoser SAC w rozmowie z Moniką Odrobińską. Ponadto o tym, co można zobaczyć w kościelnych zakrystiach, pisze o. Dariusz Kowalczyk SJ. – Od 35 lat jestem w zakonie, a od 24 lat kapłanem. Siłą rzeczy znam więc trochę to, co niektórzy z wypiekami na twarzy nazywają „Kościołem od zakrystii”. Żadna sensacja, normalne życie, w którym nie brak oczywiście problemów, ale to jak w każdej społeczności – podkreśla jezuita.

Tygodnik Niedziela

– Nasze czasy coraz częściej postrzegamy jako ostateczne, apokaliptyczne. Ludzkość się laicyzuje i ogranicza swoje dążenia do celów ziemskich, doczesnych. Buduje biurowce z labiryntami korytarzy, w których sama się gubi, nakręca wielkie biznesy, rozwija gigantyczne korporacje, ale niestety, zapomina o konkretnym człowieku – pisze w edytorialu Lidia Dudkiewicz, apelując o to, aby chronić Kościół przed diabłem.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” znajdziemy komentarz do głośnego filmu „Kler”. – Każdy, kto zna kino Wojciecha Smarzowskiego, wie, że reżyser nie lubi subtelności. Lubi mocno nakreślić problem, a w tym celu wyolbrzymia postaci, ich postępowanie czy zjawiska. Tym razem na tapetę wziął księży – pisze Piotr Jóźwik. – Kler to coś poważniejszego niż wynikało z wypowiedzi komentatorów czy kontrowersyjnego zwiastuna. Zmusza do zadania sobie kilku pytań. Ale katharsis nie przyniesie – dodaje.

Tygodnik Powszechny

– Po ćwierćwieczu wewnętrznych wojen, bezprawia, buntów prowincji i rządów ekstremistów mieszkańcy stolicy Somalii mówią: „Mamy wiele do opowiedzenia naszym dzieciom” – pisze Marcin Żyła w artykule „Siedem rozmów”. Ponadto Artur Sporniak pisze o porozumieniu Watykanu z Chinami. – Od teraz obowiązują nowe zasady: władza wybiera kilku kandydatów, z których papież mianuje biskupa. W zamian Watykan „zalegalizuje” siedmiu biskupów ze Stowarzyszenia – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze