Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

Tematem numer jeden najnowszego numeru „Gościa Niedzielnego” jest pomoc zmarłym. – Każdego dnia możliwe jest wyrwanie z czyśćca jednej osoby. „To dopiero koło ratunkowe!” – można zawołać, czytając o odpustowej ofercie Kościoła. Promocja nie z tej ziemi – pisze Marcin Jakimowicz. Maciej Kalbarczyk opisuje z kolei sytuację w Pakistanie. – Gwałty, podpalenia kościołów, kara śmierci za obrazę Mahometa. Pakistan to jedno z najbardziej niebezpiecznych dla chrześcijan państw – czytamy.

Tygodnik Idziemy

– Ostatni dzień życia. Salezjanie jeden dzień w każdym miesiącu mają przeżyć tak jakby to był ich dzień ostatni. Na czym to polega? – wyjaśnia ks. Zenon Klawikowski z Centrum Duchowości Salezjańskiej w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto o tym, na czym polega consensus w życiu narodu pisze w swoim felietonie Marek Jurek.

Tygodnik Niedziela

– Stary Kontynent się chwieje, coraz bardziej podkopuje swój chrześcijański fundament. Europejczycy zapominają, że to właśnie chrześcijaństwo ich ukształtowało. Obecne dążenie do wykluczenia Boga z przestrzeni publicznej stoi więc w rażącej sprzeczności z naturą naszego kontynentu, bo chrześcijaństwo to przecież „kod genetyczny” Europy – pisze w edytorialu redaktor naczelna, Lidia Dudkiewicz. Znajdziemy również tematy związane z Tygodniem Misyjnym i chrześcijanami prześladowanymi.

Przewodnik Katolicki

– 1 listopada to dzień Wszystkich Świętych, a Dzień Zaduszny jest nazajutrz. Skąd zatem te tłumy na cmentarzach w pierwszym dniu listopada? Czy to nie dowód, jeśli nie na naszą zbiorową herezję, to przynajmniej na braki w teologicznej edukacji? – zastanawia się ks. Mirosław Maliński. – Na groby nie idziemy po to, żeby płakać. Idziemy, żeby otrzeć łzy. I nie chodzi tylko o nadzieję zmartwychwstania, ale o siłę do codziennego życia. Chodzi o siłę, którą daje nam obcowanie świętych niekanonizowanych: naszych bliskich – podkreśla z kolei Monika Białkowska.

Tygodnik Powszechny

W najnowszym numerze „Tygodnika Powszechnego” przeczytamy rozmowę z Dawidem Podsiadło. – Postanowiłem, że będę się komunikował wyłącznie za pośrednictwem muzyki. Niech to będzie moje jedyne połączenie z odbiorcami. Z tego powodu usunąłem całą prywatną treść mediów społecznościowych – mówi muzyk w rozmowie z Janem Błaszczakiem.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze