Przegląd prasy katolickiej

Zapraszam na cotygodniowy przegląd prasy katolickiej.

Gość Niedzielny

W Polsce tego problemu jeszcze aż tak nie widać. Na zachodzie zamyka się jednak i przekształca coraz więcej katolickich świątyń. – Pozbywanie się kościołów i zmiana ich przeznaczenia nie jest nowym zjawiskiem. W dobie galopującej sekularyzacji nabiera jednak szczególnego znaczenia. I może niepokoić. O tym, jak postąpić z nieużywanym kościołem, mówi watykańska instrukcja „Bóg już tu nie mieszka” – pisze ks. Rafał Skitek.

Tygodnik Idziemy

W najnowszym numerze tygodnika „Idziemy” tekst „Ksiądz po kolędzie”. Czym jest coroczna wizyta duszpasterska, wyjaśnia ks. Bogdan Bartołd, proboszcz archikatedry warszawskiej w rozmowie z Ireną Świerdzewską. Ponadto o tym, że dzisiaj o wierze trzeba świadczyć godnie jak królowie i przemyślanie jak mędrcy, pisze ks. Henryk Zieliński.

Tygodnik Niedziela

W roku 2019 istotnych dla Kościoła wydarzeń będzie bardzo dużo, będziemy mieć sporo pracy – mówi „Niedzieli” Marcin Przeciszewski, prezes i redaktor naczelny Katolickiej Agencji Informacyjnej. – W styczniu odbędą się Światowe Dni Młodzieży w Panamie. Wspominamy z łezką w oku ŚDM w Krakowie w 2016 r. i oczekujemy na Panamę, bo to spotkanie odegra niezwykle instruującą rolę wobec Kościoła, pokaże młodą, pełną nadziei wspólnotę, zwróconą ku przyszłości – czytamy.

Przewodnik Katolicki

W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” tematem numer jeden jest kolęda, czyli coroczna wizyta duszpasterska. – Na hasło „kolęda” mało kto reaguje entuzjastycznie. Dla księży to zapowiedź niezwykle wymagających tygodni. Dla niektórych przynajmniej wiernych – krępującego spotkania, które trzeba jakoś przetrwać – pisze Monika Białkowska. – Bywa, że relacje z miejscowym proboszczem są na tyle napięte, że każda wizyta księdza w domu kojarzy się źle. Tak chyba jednak nie jest zbyt często – uważa z kolei ks. Mirosław Tykfer.

Tygodnik Powszechny

– Będzie wspaniale, ale dlaczego o tym nie wiemy? Przez spisek. Chętniej przyswajamy spektakularne złe wieści niż historie o długofalowej stopniowej poprawie. Media mamroczą o zbrodniach i tragediach. Kultura – o kryzysie, klęsce i upadku – pisze Marcin Napiórkowski w tekście „To będzie najlepszy rok w historii świata”. Anita Piotrowska pisze z kolei o szybko rozwijającej się karierze Joanny Kulig. – Filmowa Europa już leży u jej stóp, za chwilę Hollywood rozwinie przed nią czerwone dywany, niemal każdy tydzień przynosi wiadomość, od której serce rośnie – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze