fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

Najnowsze wydanie „Newsweeka” w dużej mierze poświęcone jest tragicznej śmierci prezydenta Pawła Adamowicza i temu jak Gdańsk żegnał swojego włodarza. – Nawet na niego nie głosowałem, ale lubiłem go bardzo. Dziwne, nie? – mówi pan Andrzej, zapalając znicz pod Neptunem. Gdańsk rozpacza po swoim prezydencie, ale za chwilę się wścieknie – czytamy. – Był niepokorny tak jak Gdańsk, którym rządził dwadzieścia lat – pisze z kolei Renata Grochal.

Wprost

– Mam nadzieję, że razem z Pawłem Adamowiczem w Gdańsku nie zostały zabite jego wartości. Że przeżyją i będą wiać znad morza na cały kraj. Gdańsk nie raz był prekursorem – pisze Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin. – Polska się rozwija, a nienawiść osiąga poziom, który trudno zrozumieć. Zmiany przyniosą nowe elity, pragmatyczni, młodzi ludzie – uważa Piotr Krzystek, prezydent Szczecina, jeden z liderów ruchu Bezpartyjni Samorządowcy.

Do Rzeczy

– Uznanie, że mord na Pawle Adamowiczu był zbrodnią polityczną, a nie czynem szaleńca, już ustawia PiS w roli moralnego sprawcy. Dla opozycji pokusa, by grać tą sprawą politycznie, będzie bardzo silna – pisze Piotr Semka w artykule „Szok i polityka”. Wraca także temat odstrzału dzików. – Afera z sanitarnym odstrzałem dzików pokazała, jak łatwo rozpętać w Polsce absurdalną histerię, ale też jak trudno cokolwiek dobrze zorganizować – stwierdza Łukasz Warzecha w artykule „Dzikość rządzenia”.

Polityka

Podobnie jak w innych tygodnikach, tak również w „Polityce” ważnym tematem jest morderstwo Pawła Adamowicza. – Tego tragicznego wydarzenia nie da się oderwać od emocji, nie da wyłączyć rozmów między nami. Jeśli śmierć Prezydenta żąda od nas chwili ciszy, to w tym milczeniu, pochylając głowę, warto sobie zadać pytanie, czy całą winę możemy zatrzasnąć w celi razem z mordercą? – pisze Jerzy Baczyński. Przeczytamy również o tym, że podbój kosmosu na nowo stał się modny. – Kto zbuduje taniej rakietę, która wyniesie na orbitę okołoziemską większy ładunek, wygra kosmiczny wyścig. Rozgrywką są loty suborbitalne, lecz i te zmieniają się w zawody, w których startują rządowe agencje, prywatne firmy, studenci i amatorzy – czytamy.

Sieci

Jedyną realną polityczną konsekwencją wstrząsu wokół zamachu na Pawła Adamowicza może być większa wrażliwość na tzw. mowę nienawiści – pisze Stanisław Janecki na łamach nowego wydania tygodnika „Sieci”. – Pamiętać jednak trzeba, że polityczne środowiska całkiem różnie definiują mowę nienawiści i dotychczas walka z nią bywała często elementem kulturowej wojny między obozami postępu oraz reakcji utożsamianymi z lewicą i liberałami a konserwatystami i tradycjonalistami. Szansa na to, że tragiczna śmierć prezydenta Adamowicza trwale zmieni polską politykę i życie społeczne, jest jednak niewielka. Ale jest. Podobnie jak szansa na to, że użycie nieetycznych broni bardziej szkodzi, niż pomaga – czytamy.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze