fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

W „Newsweeku” tematem numer jeden jest śmierć Pawła Adamowicza. Przeczytamy rozmowę Tomasza Lisa z żoną zmarłego prezydenta Gdańska. – Antonina mówi: „Mamo… już nie zatańczę z tatą poloneza na studniówce, nie zaprowadzi mnie do ołtarza, kogo ja teraz będę o wszystko pytać?”. My byliśmy bardzo zżyci i bardzo się kochaliśmy – czytamy. – Dla mnie to zabójstwo było czymś strasznym, ale przyjmuję je także jako pewien dar dla Polski, okazję do obudzenia się – mówi z kolei ojciec Ludwik Wiśniewski.

Wprost

– Dziękuję wszystkim w imieniu własnym i rodziny, za te pozytywne emocje, które pojawiły się zaraz po ataku w niedzielę wieczorem, bo to uderzenie złej energii zamieniło się w energię pozytywną na niespotykaną skalę. To jest dla mnie bardzo ważne, dla nas – mówi Piotr Adamowicz w rozmowie z Elizą Olczyk. Przeczytamy również rozmowę z Mamedem Chalidowem o depresji. – Któregoś dnia po prostu fatalnie się poczułem. I już tak zostało. Z dnia na dzień, w zasadzie w ciągu sekundy, coś się przełączyło i świat zmienił swoje oblicze – mówi międzynarodowy mistrz KSW.

Do Rzeczy

– Koledzy z celi zapamiętali go jako samotnika. Strażnicy – jako nic nieznaczącego osadzonego. Nie zwierzał się z politycznych poglądów, za to wciąż się skarżył na niesprawiedliwy wyrok – pisze Wojciech Wybranowski w artykule „Portret pamięciowy” o mordercy Pawła Adamowicza. – Próbujemy budować system ochrony przed takimi ludźmi jak zabójca prezydenta Gdańska. To niełatwe, ale inne kraje też zdały sobie sprawę z tego, że więzienie to czasem za mało – zauważa z kolei Łukasz Zboralski w tekście „Zatrzymać złych”.

Polityka

Także w tygodniku „Polityka” przeczytamy o tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. – Żałoba po śmierci Pawła Adamowicza była inna od poprzednich. Z doświadczenia już wiemy, że rodząca się w takich chwilach nadzieja na pojednanie jest iluzją, która nie wytrzymuje potem konfrontacji z logiką życia publicznego. Ze sceptycyzmem więc przyjmujemy apele o odbudowę wspólnoty, stawiamy warunki brzegowe. I nie mamy większych złudzeń co do intencji drugiej strony sporu – pisze Rafał Kalukin.

Sieci

– Kilkanaście dni, które upłynęły od tragedii w Gdańsku, pozwalają już postawić tezę, że sprawa ta nie będzie miała przełomowego znaczenia politycznego. Bezprecedensowy mord wywołał powszechne poruszenie, ale zdecydowana większość Polaków, wbrew intencjom opozycji, nie przyjęła tezy, że odpowiedzialność za śmierć Pawła Adamowicza ponosi obóz rządzący – pisze Jacek Karnowski.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze