fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Zapraszam na cotygodniowy przegląd tygodników opinii.

Newsweek Polska

– Po ujawnieniu nagrań biznesowych negocjacji Jarosław Kaczyński po raz pierwszy na serio zaczął się obawiać, że PiS może przegrać wybory. I to przez niego – uważa Renata Grochal. Jacek Pawlicki pisze z kolei o sytuacji w Wenezueli. – Ropa stała się przekleństwem Wenezueli, ale tak naprawdę zniszczył ją lewicowy populizm. Upadek kraju, który mógłby być drugą Norwegią, nie ma sobie równych w najnowszej historii świata – czytamy.

Wprost

Tygodnik „Wprost” pisze o taśmach Kaczyńskiego. – Taśmy Kaczyńskiego pokazują, że prezes PiS porzucił walkę z układem i postanowił się do niego dostosować. Przez to stracił moralną wyższość nad innymi politykami – pisze Jan Śpiewak. – Od najwcześniejszego dzieciństwa rodzina Tomaszewskich była dla Jarosława Kaczyńskiego wzorem patriotyzmu i źródłem dumy. Teraz stała się przyczyną najpoważniejszych od lat kłopotów politycznych – piszą z kolei Szymon Krawiec i Marcin Dzierżanowski.

Do Rzeczy

– Cała operacja z taśmami Kaczyńskiego przekracza wszelkie dotychczasowe granice manipulowania prawdą. Chodzi o utrwalanie stereotypów, trafiających do wyobraźni zarzutów i grę na ludzkiej zazdrości o bogactwo – pisze Piotr Semka w artykule „Ja cię nie mogę, czyli wnioski z taśm Kaczyńskiego”. Przeczytamy również o nadużyciach w Kościele. – Wykorzystywanie seksualne dzieci przez niektórych duchownych katolickich w Holandii stanowi część wielkiego problemu społecznego pedofilii. Dotyczy on w tym kraju wielu grup zawodowych – zauważa ks. Andrzej Kobyliński w tekście „Dramat w kraju tulipanów”.

Polityka

– Brakuje jej może wizjonerskiej śmiałości Pawła Adamowicza, ale za to jest twarda i bardzo zdecydowana. Aleksandra Dulkiewicz dziedziczy po swoim szefie ten sam paradoks. Jak rządzić miastem otwartym i pozostać konserwatystą? – pisze Rafał Kalukin. – Zamach na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza był wstrząsem, ale nie zmienił politycznego kalendarza. Nadal w maju mamy wybory europejskie, a w październiku parlamentarne. Doszedł tylko nowy, nierozpoznany do końca czynnik, który partie teraz badają – piszą z kolei Mariusz Janicki i Wiesław Władyka.

Sieci

Na łamach tygodnika „Sieci” Józef Orzeł w rozmowie z Michałem Karnowskim mówi o wieloletniej znajomości z Jarosławem Kaczyńskim, sięgając aż do jej początków, kiedy w latach 70. po raz pierwszy zetknął się z Kaczyńskimi. Nakreśla także sylwetkę Jarosława Kaczyńskiego – zupełnie inną od tej kreowanej przez media. – Jarosław Kaczyński jest intelektualistą, człowiekiem wysokiej kultury, jak to się kiedyś mówiło – inteligentem z Żoliborza. Zna się trochę na wszystkim, ma solidną wiedzę z wielu obszarów, bo to właśnie powinny być podstawowe cechy inteligenta. Także, oczywiście, zna się na pieniądzach, rozumie mechanizmy gospodarcze, finansowe – czytamy.

Zobacz także
Wasze komentarze