fot. Pixabay

Przegląd tygodników opinii

Newsweek Polska
– Prezydent Erdogan jest przywódcą słabszym od naszego lidera państwa, bo po 14 latach sprawowania rządów nie ma wciąż aż takiej wszechwładzy, jaką po 14 miesiącach „dobrej zmiany” ma prezes – pisze we wstępniaku Tomasz Lis i proponuje „strategiczny sojusz z Turcją”. Anna Pawlicka pisze z kolei o demontażu polskiej dyplomacji przez obecną ekipę rządzącą. Czy rzeczywiście polityka zagraniczna PiS zabrnęła w ślepy zaułek? Znajdziemy również komentarz do „kontrrewolucji w Watykanie”, czyli do głosów krytyki wobec papieża Franciszka i reformy Kościoła, którą zapowiadał na początku swojego pontyfikatu, cztery lata temu.
Wprost
– Nagrodę Człowieka Roku za 2016 r. redakcja „Wprost” przyznała polskiej reprezentacji w piłce nożnej. Za bezprecedensowy sukces sportowy, przywrócenie polskiej piłce należnego miejsca w Europie oraz łączenie Polaków ponad podziałami – pisze Marcin Cichoński. Dlatego na okładce tygodnika pojawiło się zdjęcie naszych piłkarzy. Jaka jest tajemnica ich sukcesu? Znajdziemy również komentarz Joanny Miziołek i Elizy Olczyk do konstruktywnego wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Kandydatem na premiera został Grzegorz Schetyna. Szanse na powodzenie wotum są jednak praktycznie żadne.
Do Rzeczy
„Dał nam przykład Orban, jak walczyć o swoje” – czytamy na okładce najnowszego wydania „Do Rzeczy”. – Zamiast się obrażać na premiera Węgier, że nie poparł naszej beznadziejnej szarży w Brukseli, powinniśmy mu być wdzięczni za udzieloną lekcję „polityki realnej” – pisze Rafał Ziemkiewicz. Przeczytamy również o „grach smoleńskich”, czyli o przygotowywanym przez ministra Macierewicza kolejnym raporcie dotyczącym katastrofy prezydenckiego TU–154. Znajdziemy również rozmowę Marcina Makowskiego z Julią Przyłębską, prezes Trybunału Konstytucyjnego.
Polityka
Tematem numeru jest odjeżdżająca nam, zdaniem tygodnika „Polityka”, Unia Europejska. Wydaje się jednak, że spekulacje na temat opuszczenia Unii przez Polskę są zdecydowanie na wyrost. Doniesienia o domniemanym sojuszu Kaczyńskiego z Le Pen są najprawdopodobniej fałszywe i mają jedynie podsycać i tak gorącą atmosferę polityczną. Mariusz Janicki i Wiesław Władyka zastanawiają się, na ile przewaga PiS w sondażach jest realna, a na ile jest efektem skutecznego marketingu ekipy rządzącej. Jacek Żakowski w rozmowie z Danem Arielyem, profesorem ekonomii behawioralnej, zastanawia się z kolei nad tym, na ile w ogóle można wierzyć politykom.
wSieci
Tygodnik „wSieci” informuje w tym tygodniu o skandalu. Chodzi o list, który szef Ringier Axel Springer Mark Dekan skierował do polskich dziennikarzy zatrudnionych tym koncernie. Miał instruować w nim, w jaki sposób należy informować czytelników o wydarzeniach w Brukseli. Chodzi oczywiście o wybór Donalda Tuska na drugą część kadencji szefa Rady Europejskiej. Niektóre ze sformułowań Dekana mogą rzeczywiście zostać odebrane jako bardzo niefortunne i stronnicze. Przeczytamy również rozmowę Michała Karnowskiego z Jarosławem Kaczyńskim. – Polska nie jest już piłką do kopania – stwierdził prezes PiS.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze